Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Перевибори "поза законом": назад, до 2004?


Розв'язати проблему українських виборів, коли ЦВК не може встановити їх результатів, може або суд, або Верховна Рада - змінивши Закон про вибори. Таку думки висловили ВВС Україна експерти у галузі виборчого права. На їхню думку, ситуація довкола виборів перебуває за межами правового регулювання - так само, як це було під час президентських виборів 2004 року.


Поза межами права

"Ситуація вийшла за межі правового поля, вона є не юридичною, а політичною, а тому будь-які прогнози також можуть лежати лише у політичній площині", - сказав ВВС Україна голова Комітету виборців України Олександр Черненко, відповідаючи на запитання про те, чи відбудуться повторні вибори у проблемних округах.

Верховна Рада України у вівторок, 6 листопада внесла до порядку денного сесії проект постанови із рекомендацією Центральній виборчій комісії призначити повторні вибори в одномандатних округах, де, на думку ЦВК, неможливо встановити результати виборів. Ідеться про округи №94, 132, 194, 197 та 223. На думку Черненка, для цього немає правового підґрунтя.

"У виборчому законі такого немає, щоб Центрвиборчком ухвалював рішення про те, що результати не можуть бути встановлені і тому мають відбутися повторні вибори. ЦВК мала б послатися на якісь правові норми, на підставі яких вона таке рішення ухвалила. Можливо, це була спроба зрушити з місця патову ситуацію, що виникла із проблемними округами, а також зняти з себе відповідальність, перекинувши її на парламент", - каже голова КВУ.

Радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES-Ukraine) Денис Ковриженко наголосив, що чинний закон про вибори чітко визначає підстави для проведення повторних виборів в одномандатному окрузі, і серед них немає норми про "неможливість встановити результати голосування", як на цьому наполягає ЦВК. Комісія може призначити їх лише у разі визнання виборів депутатів в цьому окрузі такими, що не відбулися, або якщо особа після обрання не набула депутатського мандата, наголосив експерт.

Повернення у 2004-й?

Денис Ковриженко вважає, що ситуація із проблемними округами нагадує 2004 рік, коли Центральна виборча комісія також ухвалила рішення про неможливість встановити результати президентських виборів у другому турі голосування, коли змагалися Віктор Ющенко та Віктор Янукович.

"Тоді останнє слово сказав Верховний суд України, внаслідок чого було призначено повторне голосування, так званий "третій тур". Чи піде сьогодні Вищий адміністративний суд на такий самий крок, важко передбачити. У той же час, спрогнозувати звернення до суду легко, бо будь-який скаржник матиме усі для цього підстави: виборчий закон не передбачає проведення повторних виборів через причини, що їх назвала Центральна виборча комісія", - сказав Денис Ковриженко у коментарі ВВС Україна.

Представник IFES вважає, що Вищий адміністративний суд також може своїм рішенням зобов'язати ЦВК встановити результати виборів, вказавши на бездіяльність комісії.

Встановлення результатів виборів безпосередньо Центральною виборчою комісією - це те, чого домагаються три опозиційні партії - "Батьківщина", УДАР і "Свобода". КлацнутиВони вважають, що на 13-ти проблемних округах перемогли їхні висуванці і що ЦВК зобов'язана самостійно встановити результати, а не робити висновок, що це неможливо. Водночас, опозиційні партії вважають, що проведення повторного голосування можливе лише на тих дільницях, де виборча документація знищена або викрадена.

Роль парламенту

Дмитро Ковриженко із Міжнародної фундації виборчих систем також вважає, що у разі, як Верховна Рада звернеться до ЦВК із проханням призначити повторні вибори в низці одномандатних округів і зобов'яже ЦВК призначити вибори, то така постанова також може бути оскаржена у судовому порядку, оскільки парламент вийде за межі своїх повноважень.

Своєю чергою, Олександр Черненко вважає, що рішення у ситуації, що склалася, все ж може залежати від Верховної Ради.

"Політичні сили у Верховній Раді, приміром, могли б терміново домовитися і ухвалити поправки до виборчого закону, які би передбачали вихід із ситуації, яка виникла на понад десяти мажоритарних округах. Президент міг би швидко підписати ці зміни", - сказав голова КВУ в інтерв'ю ВВС Україна.

Якщо все ж таки повторні вибори в одномандатних округах відбудуться, то, згідно із виборчим законом, Центральна виборча комісія має призначити їх не пізніше ніж через 30 днів від дня визнання виборів такими, що не відбулися, або ухвалення Центральною виборчою комісією рішення про визнання обраної особи такою, що не набула депутатського мандата.

Повторні вибори відбуваються в останню неділю 60-денного строку з дня опублікування Центральною виборчою комісією рішення про їх призначення.

Поки що ж Верховна Рада звернулася до ЦВК із проханням повторно вивчити матеріали з так званих проблемних округів і створила слідчу комісію для розслідування обставин підрахунку голосів.

BBC Україна

"Українська правда"Понеділок, 12 листопада 2012, 11:12

Теґ

: вибори


 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Новини

Важливо

Відео коментар

«Виборчі списки: алгоритми перевірки і уточнення» Вівторок, 9 жовтня 2012, 1:18

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,11969804763794 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: open(/var/tmp//sess_lhuqbirqe20ntbhmk9653kavi3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0