Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Проект Виборчого кодексу №4234 від 19.03.2009р.

Переглянути: Проект Виборчого кодексу №4234 від 19.03.2009р.

Внесений Крілем І.І.

Коментар до проекту Виборчого кодексу України

В Україні є велика кількість нормативно-правових документів, що регулюють виборчі процеси. Крім того, перед кожною виборчою кампанією традиційно змінюється виборче законодавство, породжуючи ряд проблем.

Вирішити ці проблеми можна прийнявши Виборчий кодекс України – один базовий документ, що регулюватиме процедуру виборів на різних рівнях.

Виборчий кодекс дасть змогу вирішити одне з основних питань, що спричинило затяжну політичну кризу в країні – проведення виборів за закритими списками.

Прийняття Виборчого кодексу – це нагальна внутрішньополітична потреба, це – наближення вітчизняного виборчого законодавства до загальноприйнятих європейських норм.

Прийняття Виборчого кодексу дозволить впорядкувати чинні законодавчі акти, що регулюють виборчий процес, усунути неузгодженості й протиріччя між ними, а найголовніше – створить умови для проведення прозорих та демократичних виборів в Україні.

Пропонований проект Виборчого кодексу має на меті акумулювати переваги мажоритарної і змішаної (в частині порядку формування половини депутатського корпусу на мажоритарних округах) систем, а також діючої зараз пропорційної системи, одночасно, усунувши недоліки, властиві кожній із них.

Прийняття Виборчого кодексу дозволить:

- повернути відповідальність партій та депутатів перед виборцями, запровадивши відкриті списки;

- якісно покращити склад представницьких органів влади, піднявши прохідний бар‘єр для блоків та запровадивши  вибори міських голів у два тури;

- зменшити рівень політичної корупції, знявши обмеження на максимальний розмір виборчих фондів кандидатів, партій (блоків) на виборах;

- усунути авторитарний стиль керівництва партіями, запровадивши принцип персональної відповідальності народного депутата перед виборцями.

Проект Виборчого кодексу України ґрунтується на основоположних засадах діючого виборчого законодавства України. Він ввібрав у себе позитивний досвід застосування Законів України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Крім того, у проект інтегровано норми діючого Закону України «Про Центральну виборчу комісію», враховано положення Закону України «Про Державний реєстр виборців».

При розробці проекту вивчено практику європейського виборчого законодавства, опрацьовано рекомендації Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія).

Проект пропонує ряд новел, що суттєво міняють принципи проведення виборів у багатомандатних округах та міських голів, уніфіковано багато чинних норм з питань виборів.

Зокрема, у проекті Виборчого кодексу України передбачено проведення виборів народних депутатів, виборів депутатів ВР АРК, депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад на основі висування кандидатів за відкритими виборчими списками партій, місцевих партійних організацій, їх блоків.

Голосування за відкритими виборчими списками персоніфікує відповідальність народних депутатів України, депутатів інших рівнів та якісно покращує склад рад. Адже виборці будуть голосувати не лише за партію, а й за конкретного кандидата, який цю партію представляє. 

У той же час, на виборах до сільських та селищних рад, виборах сільських, селищних, міських голів залишається принцип голосування по одномандатних виборчих округах, а кандидати можуть висуватися як партіями, так і шляхом самовисування. Завдяки цьому, представницькі органи невеликих адміністративно - територіальних одиниць можуть формуватися незалежними кандидатами.

На загальнодержавному рівні, в областях, районах, містах залишено партійний принцип формування органів влади.

Закладений у проект Виборчого кодексу України принцип встановлення результатів виборів передбачає, що депутатський мандат, за умови подолання виборчого бар’єру партією (блоком), отримує кандидат, що набрав найбільший відсоток голосів виборців у конкретному окрузі не лише по відношенню щодо кандидата від іншої партії.

Враховуючи викладене, а також рекомендації ОБСЄ з цього приводу, проектом Виборчого кодексу України передбачено збільшення виборчого бар’єру для блоків із збереженням 3-відсоткової прохідної межі для партій, що висувають кандидатів на вибори без утворення блоку.

Так, для блоків, утворених двома партіями, така прохідна межа становить 5 відсотків голосів виборців, що взяли участь у виборах; для блоків, утворених трьома і більше партіями така прохідна межа зростає від 5 відсотків на 1 відсоток за кожну партію, додану до блоку після другої партії.

У проекті Виборчого кодексу України запропоновано змінити принцип проведення виборів міських голів. Їх пропонується обирати у два тури,  абсолютною більшістю.

Також скасовано необхідність збору підписів виборців на підтримку кандидата на пост Президента України, оскільки практика застосування цієї норми засвідчила, що здійснити реальну перевірку достовірності таких підписів за умови часового цейтноту ЦВК не в змозі.

Знято обмеження на максимальний розмір виборчих фондів кандидатів, місцевих партій (блоків) на виборах.

Скасовано можливість голосування за відкріпними посвідченнями.

Проектом Виборчого кодексу України також розмежовано поняття «інформування виборців» та «передвиборна агітація».

Надано можливість громадським організаціям здійснювати моніторинг  виборчого процесу шляхом висування офіційних спостерігачів на виборах Президента України та на місцевих виборах.

Встановлено, що на всіх виборах територіальні виборчі округи утворюються з приблизно рівною кількістю виборців, а не рівною кількістю виборчих дільниць, як це є зараз на виборах народних депутатів України.

Передбачено обов’язкове відповідне навчання членів керівного складу виборчих комісій.

Загалом, під час кодифікації уніфіковано положення чотирьох діючих законів, що регулюють питання проведення виборів в Україні та функціонування виборчих комісій.
 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Законодавство

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 1,4198110103607 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0