Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Проблемні округу. Депутати бояться дрібних поразок напередодні президентської кампанії

Парламентарії не призначають дату виборів до п'яти проблемних округах через страх дрібних поразок напередодні старту президентської кампанії
 
 Знаменита формула безтурботного життя «Хочеш бути щасливим - будь ним» знайшла в українському політичному контексті свою інтерпретацію. І виглядає вона приблизно так: не можеш виграти вибори - скасуй їх або взагалі не призначай. Власне це і сталося в тих проблемних округах, де навіть грубі фальсифікації не змогли забезпечити влади потрібний результат на парламентських виборах, а «непотрібний» Центральна виборча комісія попросту анулювала. Ймовірно, той же сценарій планується і в Києві. Вибори в столиці розраховують перенести на 2015-й рік, хоча місто вже більше року без мера, а п'ятирічні повноваження депутатів місцевої ради минули 2 червня.
 
Звичайно, вибори в Києві і вибори в п'яти спірних округах варто розглядати в різних політико-правових категоріях, але об'єднує їх одне: тверде небажання влади проводити свято народного волевиявлення там, де це свято може закінчитися «зі сльозами на очах». Центральна Україна і столиця - традиційна зона електорального ризику для Партії регіонів. І представники цієї сили воліють не ризикувати. Особливо напередодні президентських виборів.
 
Так, шанси на проведення виборів столичного мера дорівнюють нулю. Скільки б опозиція ні вносила проектів постанов про призначення цих виборів, депутати Київради ні складали мандати, а громадянські активісти ні збирали підписи, місто може спати спокійно. Конституційний суд позбавив киян фундаментального права раз на п'ятирічку обирати міську владу шляхом формальної юридичної казуїстики.
 
Виборцям п'яти округів пощастило більше. Парадоксальна ситуація, коли люди проголосували, але нікого не обрали, схвилювала європейців. Проведення виборів у проблемних округах стало однією з вимог знаменитого «списку Фюле» - переліку необхідних умов для підписання Україною асоціації з Європейським союзом.
 
 Центральна Україна і столиця - традиційна зона електорального ризику для Партії регіонів. І представники цієї сили воліють не ризикувати
 
 
Здавалося б, тепер не про що сперечатися. Тим більше і влада, і опозиція підтримують рішення провести голосування в тих злощасних мажоритарних округах. Справа залишилася за малим -
призначити дату. Але і тут парламентарії влаштували ритуальні танці навколо чисто технічного питання. Опозиція відмовляється проводити вибори влітку, посилаючись на низьку явку виборців в період відпусток. Влада ж такі демарші тільки на руку. Демонструючи підроблену готовність провести вибори, у парламентській більшості з легкою душею перекладають відповідальність на своїх візаві - мовляв, це вони гальмують процес. Швидше за все, до дати виборів народні обранці повернуться вже восени. Година «Ч» для них - листопад.
 
Проблему з округами необхідно усунути до того, як на саміті у Вільнюсі буде вирішуватися доля угоди про асоціацію України з Європейським союзом.
 
Але призначити вибори - мало. Їх необхідно ще й провести, до того ж з дотриманням елементарних демократичних стандартів. З цим у нас, як звичайно, проблеми. Чого тільки варті нещодавні місцеві вибори у Василькові. І опозиції, яка впевнена, що перемога у спірних округах у неї вже в кишені, не варто розслаблятися. З округу № 132 у Миколаївській області знову інформують про наїзди силовиків на підприємства потенційного кандидата Аркадія Корнацького. А в Черкасах в проблемному окрузі № 194 від імені колишнього ймовірного депутата за результатами осінніх виборів вже роздають по 200 гривень за голоси на майбутніх виборах.
 
Чому локальні електоральні процеси стають предметом обговорення на міждержавному рівні? Очевидно, навіть якщо влада програє ці вибори, у парламентській більшості мало що зміниться. А будь-який, навіть опозиційний, мер столиці навряд чи зможе зробити будь-які самостійні кроки, маючи над головою призначеного «зверху» голову Київської державної міської адміністрації і повну обструкцію з боку центральної влади. Тому справа тут не в особистостях, які можуть виграти, і не у вартості мандатів, які можуть не дістатися партії влади. Проблема в іншому - парламентськими або місцевими ці вибори будуть називатися тільки формально, в реальності саме з цього голосування стартує президентська кампанія. Нікому не потрібні поразки в боях місцевого значення напередодні вирішального бою. Так, для влади репутаційні ризики в разі непризначення виборів менш проблематичні, ніж демонстрація слабкості своїх позицій напередодні 2015 року. А для опозиції процес вимоги цих виборів куди більш цікавий, ніж виснажлива кампанія з непередбачуваним результатом. Правда, в цих іграх знову страждає єдиний ключовий гравець - виборець.
 
П'ятниця, 12 липня 2013, 12:06

Теґи

: Черненко, КВУ, Парламентські вибори, Президент, Верховна Рада, вибори


 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Новини

Важливо

Відео коментар

«Голосування на дому, що для цього потрібно»Вівторок, 9 жовтня 2012, 1:12

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,11084818840027 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0