Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Проект Закону №3468 від 11.12.2008р. "Про вибори народних депутатів України"

Переглянути: Проект  Закону №3468 від 11.12.2008р  "Про вибори народних депутатів України"

Внесений Ключковським Ю.Б.

Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Одна з основних і загальновизнаних проблем законодавства про вибори народних депутатів України полягає у виборчій системі, яка створила ситуацію відірваності народних депутатів від виборців через неможливість впливу виборців на персональний склад парламенту. Потребує суттєвої модифікації виборчої системи, визнають сьогодні як основні політичні сили, так і громадська думка, що ініціюють зміну виборчої системи, запровадження т.зв. «відкритих» списків або інших способів голосування не лише за політичні партії, але й за конкретних кандидатів.

Пропонується застосувати виборчу систему, яка дозволяє персоніфікувати голосування («відкриті» списки кандидатів), що вимагає запровадження регіональних виборчих округів.

Крім змін, викликаних застосуванням іншої виборчої системи, існує потреба деяких інших модифікацій законодавчого регулювання підготовки і проведення виборів депутатів. Це підвищення вимог до рівня професійності осіб, які пропонуються політичними партіями до складу виборчих комісій. Необхідно уточнити поняття передвиборної агітації, що зменшило б обсяг непорозумінь та зловживань у цій політично делікатній діяльності. Слід упорядкувати вимоги до діяльності ЗМІ як у частині інформування суспільства про перебіг виборчого процесу, так і в частині їх участі у передвиборній агітації.

Законопроект пропонує застосувати виборчу систему з регіональними виборчими округами з остаточним розподілом мандатів на загальнодержавному рівні (т.зв. «компенсаційний механізм»).

Передбачається утворення певної кількості регіональних виборчих округів з приблизно рівною кількістю виборців. Партія, яка має намір брати участь у виборах, повинна висунути регіональні виборчі списки кандидатів у кожному із регіональних виборчих округів у кількості від 10 до 25 кандидатів.

Голосування виборців у регіональному виборчому окрузі відбувається за регіональний виборчий список партії та за конкретного кандидата у цьому виборчому списку.

До розподілу мандатів допускаються партії, які отримали на свою підтримку у межах загальнодержавного виборчого округу не менш як три відсотки дійсних голосів виборців.

У зв’язку із застосуванням відкритих списків (право виборця голосувати не лише за список у цілому, але й за окремого кандидата з цього списку) передбачається заповнення виборчого бюлетеня шляхом вписування до нього з допомогою передбачених трафаретів двох цифр порядкового номера партії, за список кандидатів якої голосує виборець, та (за бажанням виборця) двох цифр порядкового номера кандидата у регіональному виборчому списку відповідної партії.

Законопроект пропонує створити основну мережу виборчих дільниць на постійній основі, яка буде зберігатися у міжвиборчий період. Органом, який уповноважений створювати постійні виборчі дільниці, пропонується визначити ЦВК.

Законопроект також пропонує встановити верхню межу кількості виборців, віднесених до однієї дільниці, у 2500 осіб без права перевищення цієї межі.

Збереження постійної мережі виборчих дільниць чи територіальних виборчих округів не передбачає утворення постійних дільничних чи окружних виборчих комісій. Такі комісії залишаються тимчасовими (на час виборчого процесу) органами.

Новелою є вимога до осіб, які пропонуються до складу окружних виборчих комісій, пройти попередню підготовку

Законопроект пропонує загальний порядок проведення такої підготовки, яка може здійснюватися різними суб’єктами, однак під контролем ЦВК. У зв’язку з цим пропонується запровадити ліцензування діяльності щодо попередньої підготовки претендентів до складу виборчих комісій, і визначити органом ліцензування ЦВК. Затрати на таку підготовку повинні нести політичні партії як суб’єкти подання кандидатур до складу комісій, а також особи, які бажають пройти таку підготовку.

У законопроекті відсутні вимоги щодо обов’язкової попередньої підготовки членів дільничних виборчих комісій.

З огляду на застосування регіональних виборчих списків та право виборців голосувати за конкретного кандидата передбачається відмовитися від надання політичним партіям – суб’єктам виборчого процесу ефірного часу на загальнодержавних каналах радіо і телебачення за рахунок коштів Державного бюджету України. Передбачається, що неперервна тривалість ефірного часу, який надається партії за рахунок коштів виборчого фонду партії, не може бути меншою від 3 хвилин. 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Законодавство

Важливо

Відео коментар

«Виборчі списки: алгоритми перевірки і уточнення» Вівторок, 9 жовтня 2012, 1:18

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,89154005050659 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0