Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Срджан Дармановіч: «Прийняття нового виборчого законодавства потребує широкого консенсусу». (Відео).


Срджан Дармановіч, член Венеціанської комісії від Чорногорії та посол Чорногорії в США, знається у міжнародному виборчому законодавстві, дипломатії та шахах. Він є не тільки визнаним професором у галузі порівняльної політики і права, але і видатним шахістом. Професор Дарманович у бліц-інтерв’ю сайту «Вибори в Україні» проаналізував ключові проблеми непростої комбінації, яка виникла у зв’язку зі зміною виборчого законодавства в Україні.

Ваші колеги з Венеціанської комісії висловили кілька критичних зауважень щодо нового проекту закону про вибори народних депутатів в Україні. Зокрема, прозвучала думка, що цей проект дещо дискримінує українську опозицію, - можете пояснити, про що йшлося?

Ні, це неправильне сприйняття. Ми не говорили, що законопроект дискримінує права опозиції. Йшлося про те, що коли країна визначає нові правила гри у виборчому полі, то для цього необхідно мати консенсус між владою та опозицією. Наприклад, у Чорногорії, звідки я родом, для того, щоб змінити виборче законодавство потрібно дві третини голосів парламентарів. Можливо, це забагато і ми тут трохи перестаралися, але прийняття нового виборчого законодавства потребує широкого консенсусу. У той час як в Україні опозиція і правляча партія мають протилежні думки щодо цього нового законопроекту, - тож тут утворилася свого роду прогалина. Це означає, що одна сторона диктує іншій правила гри, а це не на користь країні. Ще раз наголошую, у самому законі немає жодної дискримінації, дискримінація в процедурі його підготовки. Цей процес має бути консенсусним і прозорим.

Ваша особиста думка – які основні проблеми цього нового законопроекту, окрім самого процесу його підготовки?

Як я сказав, проблема не в законопроекті, а в тому, як він буде прийнятий. Якщо він буде прийнятий в парламенті однією стороною, без консультацій з опозицією, - це буде проблема. Що стосується самих положень драфту, то що ж, змішана система може спрацювати так само як і будь яка інша, якщо вона вводиться за згодою усіх сторін. Іншою проблемою вже в самому законопроекті є відсутність чітких критеріїв для визначення кордонів вибочих округів. А межі округів – це одна з найважливіших речей для виборів з мажоритарним компонентом. У вас має бути 225 округів, у яких вибиратимуть половину парламенту і ніхто не знає, як ці округи визначатимуться. Якщо немає чітких критеріїв, то ці кордони можна провести де завгодно. Інші проблеми носять більш технічний характер, також є ряд удосконалень.

Інше питання, яке носить політичне забарвлення – про можливість осіб, які були засуджені, брати участь у виборах. У рекомендаціях міжнародних експертів йшлося про те, щоб змінити формулювання «засуджені особи, судимість яких не була погашена» на «особи, засуджені за тяжкі злочини». Міністр юстиції сказав, що це зауваження відкидає.

Це не рекомендація Венеціанської комісії, це загальнорозповсюджений стандарт у демократичних країнах. Ми не можемо змусити якусь конкретну країну прийняти його, ми лише можемо висловити свої рекомендації. Очевидно, в Україні це питання набуло сильного політичного забарвлення. І залишається відкритим питання як ваша країна вирішить цю проблему. 

Субота, 24 вересня 2011, 21:43

 
     


0 коментарів


Зареєструйтеся, щоб мати змогу залишати коментарі


E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Новини

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,11166381835938 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0