Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Звіт за результатами моніторингу кампанії місцевих виборів в Україні, що відбулися 31 жовтня 2010 року

ПІДСУМКОВИЙ ЗВІТ

Комітету виборців України за результатами моніторингу кампанії місцевих виборів в Україні, що відбулися 31 жовтня 2010 року

Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже шістнадцять років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів. КВУ є співзасновником Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ЕNЕМО).

З початком кампанії по місцевим виборам в Україні КВУ розпочав довготермінове спостереження у 23 регіонах України. Предметом моніторингу є робота виборчих комісій, діяльність суб’єктів виборчого процесу, органів державної влади, судів, ЗМІ.

31 жовтня в 23 областях громадське спостереження за ходом виборчого процесу здійснювали понад 2500 спостерігачів КВУ, 645 з яких мають статус офіційних спостерігачів, інші працювали у статусі журналістів газети КВУ «Точка зору».

За підсумками моніторингу КВУ констатує:

·         Місцеві вибори в Україні, що відбулися 31 жовтня 2010 року стали кроком назад в проведенні вільних та демократичних виборів в Україні. Вибори проходили в умовах недосконалого законодавства, втручання посадових осіб у виборчий процес, політично заангажовної та непрофесійної роботи виборчих комісій.

·         Оскільки виборчий процес на місцевих виборах складався з понад п’ятнадцяти тисяч юридично самостійних процесів, кожні вибори мали свої особливості. В окремих випадках порушення, зафіксовані спостерігачами КВУ по окремим виборчим процесам вплинули на результат або спотворили його..

·         Передвиборча кампанія по виборах міських, селищних, сільських голів та депутатів місцевих рад пройшла у обстановці гострої конкуренції. Загальна недосконалість виборчого законодавства, вільне тлумачення його положень суб’єктами виборчого процесу і виборчими комісіями зокрема призвело до загального соціального напруження, численних судових позовів.

·         Процедура формування ТВК, передбачена законом, призвела до дисбалансу представлення політичних сил у складі та керівництві ТВК. Хоча в загальній кількості комісій було формально дотримане рівне представництво влади і опозиції, провладні політичні сили в багатьох регіонах отримали перевагу у керівництві ТВК.

·         Більшість партій проводили висування в закритому режимі. Практично не було відкритого обговорення кандидатур серед рядових членів партій до або під час проведення партійних конференцій.

·         КВУ відмічає занадто прискіпливе ставлення і заформалізований підхід територіальних виборчих комісій до перевірки документів та реєстрації суб’єктів виборчого процесу. В певній частині випадків відмови в реєстрації за формальними ознаками мали приховані політичні мотиви. Разом з тим КВУ наголошує, що багатьох випадках політичні партії та окремі кандидати безвідповідально поставилися до процедури висування та оформлення належним чином реєстраційних документів.

·         Процес голосування на місцевих виборах пройшов загалом у вільній і конкурентній атмосфері. КВУ не має підтверджених масових фактів тиску на виборців. В день виборів КВУ не зафіксувало системних порушень, які можна було б розцінювати, як результат спланованих дій певних суб’єктів виборчої кампанії (системних фальсифікацій) проте загальний рівень порушень законодавства і безладу на дільцях був значним. Особливо це стосувалося Одеської , Донецької, Луганської, Закарпатської областей.

·         В день голосування КВУ фіксував значну кількість процедурних і технічних проблем, пов’язаних з недосконалістю виборчого законодавства, низьким професійним рівнем роботи членів виборчих комісій та гострим політичним протистоянням на виборчих дільницях. В окремих випадках  були зафіксовані грубі порушення, пов’язаних з підкупом виборців, спробами «вкиду» бюлетенів, недопуском спостерігачів на дільниці, невидачі виборцю  в бюлетенів по всім виборам, підписанням порожніх бланків протоколів про результати виборів. Багато з таких порушень припинялися після втручання членів комісій, спостерігачів або правоохоронних органів.

·         Якість списків виборців на місцевих виборах була дещо краща, ніж під час минулих президентських виборів, однак дані єдиного реєстру виборців потребують подальшого вдосконалення. Недоліком діючого законодавства про місцеві вибори КВУ вважає неможливість внести зміни до списку виборців в день голосування навіть за рішенням суду.

·         Під час підрахунку голосів КВУ фіксував непоодинокі факти порушення процедури і послідовності підрахунку. Також траплялися випадки недопуску на підрахунок спостерігачів, зникнення світла на дільницях, навмисного псування бюлетенів. Разом з тим КВУ свідомий того, що в багатьох випадках провести підрахунок на дільницях членам ДВК без перерви неможливо фізично.

·         При встановленні результатів волевиявлення значні порушення процедур спостерігалися при прийомі документів ТВК та при оголошенні результатів волевиявлення, при перерахунку голосів, при винесенню рішень судами по виборчим спорам щодо встановлення результатів волевиявлення в Одеській, Запорізькій, Харківській, Київській, Черкаській, Луганській областях, поодинокі випадки в решті областей України.

·         В цілому виборча кампанія у ЗМІ мала суб’єктивний характер. Інформація, що розміщувалася в комунальних ЗМІ протягом кампанії, характеризувалася недотриманням принципу рівних можливостей для суб’єктів процесу виборчих перегонів. Решта ЗМІ в більшості регіонів дотримувалися редакційної політики власника ресурсу, само цензури по відношенню до кандидатів від провладних партій, а також розміщенню чисельних матеріалів комерційного характеру – так званої «джинси».

Рекомендації:

Президентові України, КМУ, профільному комітету ВРУ, Міністерству юстиції, Мінекономіки, ЦВК, партіям, профільним НУО:

Підготувати проект Виборчого кодексу, який відповідав би всім демократичним нормам та стандартам і провести його широке громадське обговорення. За умов узгодження і урахування, всіх конструктивних пропозицій прийняти Виборчий Кодекс, розробити і провести системні навчання суб’єктів виборчого процесу та провести широку інформаційно-просвітницьку кампанію серед виборців щодо ознайомлення їх з виборчими правами, відносно нового законодавства.

Партіям

Провести зовнішній моніторинг фінансової і адміністративної діяльності власних партійних осередків, по результатам моніторингу оптимізувати роботу власних місцевих партійних осередків і установити постійно діючу систему контролю за їх діяльністю. Переглянути методи та механізми формування партійних списків, зробити їх формування відкритим і демократичним у відповідності до міжнародних норм та стандартів. Розробити чіткі і прозорі критерії для відбору кандидатів до партійних списків, і керуватися саме ними при формуванні виборчих списків партій.

Прокуратурі та МВС

Більш жорстко поставитися до порушників норм виборчого законодавства та Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції».


І. ПОЧАТОК ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ :

Перший місяць кампанії по виборах міських, селищних, сільських голів та депутатів місцевих рад пройшов у обстановці гострої конкуренції. Практика показала недоліки виборчого законодавства, яке тлумачилося виборчими комісіями неоднозначно, що стало приводом для численних політичних звинувачень та апеляцій до судових органів.

 Територіальні виборчі комісії були сформовані вчасно і у відповідності до положень законодавства про місцеві вибори. Однак процедура формування ТВК, передбачена законом, призвела до певного дисбалансу представлення політичних сил у складі та керівництві ТВК. Хоча в загальній кількості комісій було формально дотримане рівне представництво влади і опозиції, провладні політичні сили в багатьох регіонах отримали перевагу у керівництві ТВК.

Харківська область.

ХОВ ВГО «Комітет виборців України» провело детальний аналіз складу 35-ти основних ТВК області щодо представництва політичних сил у комісіях та керівництві. Аналіз показав, що переважну більшість своїх представників у ТВК мають політичні сили, які входять до правлячої коаліції - 57% від загальної кількості всіх членів ТВК. 29% мають представники опозиційних партій та 14% - представники інших політичних сил.

Така ж сама ситуація і з керівництвом у цих комісіях. 58% керівних посад у ТВК (голова, заступник голови, секретар) займають представники Партії регіонів, Народної партії (Литвин) та Комуністичної партії України. 32% мають опозиційні політичні сили та 9% - інші партії. Причому, якщо взяти окремо статистику щодо голів ТВК, то правляча коаліція має аж 74%, з яких 49% належить Партії регіонів. Такі ж самі тенденції щодо представництва в ТВК показав і вибірковий аналіз складу селищних і сільських ТВК.

Луганська область.

Партії, які утворили фракції в діючій Верховній Раді, могли подати по 3 кандидатури до складу кожної територіальної комісії. У Луганській області цим правом повною мірою скористалися Партія регіонів, КПУ й Народна партія (Литвина), кожна з них має в складі ТВК, утворених ЦВК, по 96 своїх представників (32 комісії по 3 людини). Партії, що входять до блоку БЮТ, зуміли включити до складу ТВК 90 представників (76 - від «Батьківщини», 9 - від партії «Реформи і порядок», 5 - від УСДП). А 9 партій, що входять до блоку «Наша Україна», разом будуть мати 45 членів ТВК (37 від партії «Наша Україна», 4 - від НРУ та по 2 від «Народної самооборони» і УНР).

Крім парламентський партій, по одній кандидатурі до складу кожної ТВК могли подавати інші парторганізації, зареєстровані у відповідному місті або районі. З цих кандидатур ЦВК шляхом жеребкування повинен був відібрати по 3 людини у кожну комісію. Але відібрав істотно менше - 79 членів. Найбільший успіх у формуванні ТВК мали обласні організації партій «Сильна Україна» (28 люд.), Єдиний центр (25 люд.) і «Фронт змін» (13 люд.). Тож разом із ПР, КПУ й «Батьківщиною» саме ці партії сьогодні є найспроможнішими в технологічному плані партійними організаціями. Інші «провели» до складу ТИК по 1-3 своїх представників.

Ще більш вражаючими є дані про керівний склад ТВК, утворених Центвиборчкомом. Головами 20 з 32 ТВК Луганщини, утворених ЦВК, стали представники Партії регіонів. Ще 4 їх висуванця дали заступниками голів і 2 - секретарями. Разом, у керівництві тільки 6 з 32 Луганських ТВК «верхнього рівня» немає регіоналов. Інші в цьому не так успішні, навіть колеги по правлячій коаліції. 17 керівних членів має обласна організація «Народної партії» (4 голови, 4 заступника голови й 9 секретарів), 13 - КПУ (4 голови, 3 заступника й 6 секретарів). У всіх партій, що входять у блок «БЮТ» - 15 «портфелів» (у т.ч. 1 голова й по 7 замів і секретарів), а в партій із блоку «Наша Україна» - 14 керівних місць (3 голови, 8 замів і 3 секретарі). Представникам інших (не парламентських) партій очолювати луганські ТИК «не довірили», зате вони мають (всі разом) 6 посад замів і 5 секретарів. Загальний висновок ЛОВ КВУ щодо цього етапу виборчої кампанії: нерівність суб’єктів обрання після створення ТВК збільшилась.

Результати спостереження ЛОВ КВУ за процесом формування ТВК свідчать, що деякі політичні сили були при цьому засобом для Партії регіонів для введення до складу комісій додаткових членів. Особливо це стосувалося осіб, начебто поданих від інших партій, і призначених на керівні посади в комісіях. Найбільш яскравим прикладом є Лисичанська виборча комісія, голову якої подано від НРУ, заступника – від «Фронту змін», а секретаря – від партії «Реформи і порядок». Проте усі ці особи у січні цього року входили до складу окружної виборчої комісії від Віктора Януковича.

Одеська область.

Територіальні виборчі комісії обласної, районної та міської (міст обласного підпорядкування) рівня в Одеській області складено непропорційно, з точки зору рівної участі всіх потенційних суб'єктів виборчого процесу, і з явним дисбалансом на користь політичних сил, що входять до чинної коаліції у Верховній Раді Україні.

Різні політичні сили по різному підійшли до процесу висування кандидатів. Одні провели відкриті конференції з оповіщенням і запрошенням ЗМІ, що, на думку КВУ, є позитивною практикою, але більшість партій проводили висування в закритому режимі. Майже не було помічено відкритого обговорення кандидатур серед рядових членів партій до або під час проведення конференцій.

Процес висування кандидатів пройшов у вільній обстановці, партії без зовнішніх втручань провели свої конференції. Спостерігачі КВУ відмітили не зовсім коректну «гонитву» партій за отриманням першого номера в бюлетені. Це привело нервової атмосфери під час подачі реєстраційних документів, втручання міліції, зловживань з боку членів територіальних виборчих комісій.

КВУ фіксував занадто прискіпливе ставлення і заформалізований підхід територіальних виборчих комісій до перевірки документів та реєстрації суб’єктів виборчого процесу. Відмови у реєстрації в основному стосувалося представників ВО «Свобода», «Сильної України», «Батьківщини», «Фронту змін». В певній частині випадків відмови в реєстрації за формальними ознаками мали приховані політичні мотиви.

Донецька область.

Найбільш конфліктним процес реєстрації кандидатів був в Маріуполі, де міська виборча комісія відмовила в реєстрації ряду місцевих організацій політичних партій. Керівництво “Сильна Україна”, якій було відмовлено в реєстрації кандидатів, заявляють про грубі порушення законодавства з боку цієї виборчої комісії. Маріупольська організація ПП “Фронт змін” заявляє про винесення міською виборчою комісією необґрунтованого попередження щодо її кандидатів. Враховуючі комплекс негативних повідомлень щодо дій цієї виборчої комісії від різних суб’єктів політичного процесу, громадські спостерігачі рекомендують Центральній виборчій комісії провести в межах законодавства перевірку дій та рішень Маріупольскої міської виборчої комісії, що знизить рівень конфліктності між суб'єктами виборчого процесу. У Донецьку місцева організація ПП “Єдиний центр” також публічно повідомляла про упереджені дії міської та районних в місті виборчих комісій щодо реєстрації її кандидатів.

Громадські спостерігачі зафіксували в Докучаєвську, Костянтинівці та Краматорську специфічну технологію, спрямовану на створення перешкод в реєстрації кандидатів або створення умов для скасування рішення про їх реєстрацію. Найбільш резонансним став випадок в Краматорську, де Партія регіонів звернулась до виборчої комісії з клопотанням про відміну рішення в реєстрації кандидата в депутати міської ради від “Сильної України” на підставі того, що він нібито є членом Партії регіонів. Краматорська міська виборча комісія відмовила в задоволенні клопотання Партії регіонів, оскільки до переліку підстав відміни рішення про реєстрацію кандидата вказані обставини не належать. Громадські спостерігачі закликають суб'єктів виборчого процесу не використовувати законодавчі протиріччя для створення перешкод своїм виборчим конкурентам.

Одеська область.

Білгород-Дністровська районна ТВК примушувала всіх кандидатів реєструвати свої податкові декларації в місцевій Податкової інспекції, що змусило багатьох кандидатів витратити додатковий час на проходження цієї зайвої процедури, яку, до речі, неможливо було здійснити на вихідних.

Разом з тим КВУ відзначає, що ряді випадків політичні партії та окремі кандидати безвідповідально поставилися до процедури висування та належному оформленню реєстраційних документів.

Київська область.

В Бучанській міській виборчій комісії. Партія “Свобода” одна з перших подала документи на реєстрацію свого списку та кандидатів. Проте комісія розглянула таке подання з порушенням терміну та в закритому режимі. Наступного дня представник “Свободи” чекав цілий день на отримання рішення комісії про реєстрацію. Нарешті о 20-й годині йому повідомили, що рішення відправлено поштою. Наступного ранку на пошті такого відправлення від комісії не знайшли. Коли через декілька днів по пошті прийшло рішення комісії з відмовою про реєстрацію, з`ясувалося що його відправляли з Києва. Зрозуміло спеціально, щоб затягнути час і не дати можливості за один день виправити помилки.

Найбільш резонансними стали факти відмови у реєстрації місцевим осередками партії Батьківщина» або реєстрація, на думку лідерів цієї партії, кандидатів від нелегітимних місцевих організацій. Багато в чому дана ситуація була спровокована внутрішніми конфліктами в середині цієї політичної сили та статутними недоліками партії, які були використані їх політичними опонентами.

 У всіх без винятку регіонах у виборах беруть участь представники органів державної влади та місцевого самоврядування, які часто використовують службове становище для агітації за ту чи іншу політичну силу.

ІІ. НАПЕРЕДОДНІ ДНЯ ГОЛОСУВАННЯ:

Процес формування дільничних виборчих комісій був суттєво ускладнений недосконалістю діючого Закону про місцеві вибори, в я кому відсутні механізми забезпечення пропорційного представництва всіх суб’єктів виборчого процесу у складі та керівних органах ДВК, стислими строками формування ДВК, а також суб’єктивним підходом членів ТВК до процесу формування дільничних комісій.

Рівненська область.

При формуванні ДВК не було дотримано принципу пропорційності представленості різних політичних сил при формуванні багатьох ДВК Рівненщини. Найбільше місць отримали представники Партії регіонів у більшості районів області. Наприклад, у Зарічненському районі у керівному складі ДВК є представникам Партії регіонів 28% осіб. Тоді як від решти партій - по менше 10% представників від кожної. У Дубровицькому районі Батьківщина «обігнала» Партію регіонів - 25% проти 20%.

Більшість дільничних комісій розпочали свою роботу вчасно, хоча КВУ відмічав недостатнє матеріально-технічне забезпечення роботи ДВК.

Херсонська область.

Cелище Текстильне – видали на ДВК 4-ри урни – дві з них поламані. Недостатня кількість бланків протоколів про підрахунок голосів – їх має бути 100 одиниць на ДВК, оскільки вони можуть бути – зіпсовані, уточнені  і мають бути надані кожному члену комісії і спостерігачу від партій та кандидатів.

КВУ фіксував випадки недостатньо вмотивованого скасування реєстрації кандидатів. Більшість таких протиправних рішень територіальних виборчих комісій по скасуванню реєстрації були оскаржені та скасовані у судовому порядку.

Рівненська область.

Демидівська селищна ВК зняла з реєстрації кандидата на селищного голову. у зв'язку з тим, що подання, яке надано під час реєстрації, було підписано не тією особою, яка за інформацією органів юстиції значиться головою партійного осередку.
 

Запорізька область.

Кандидата в мери від партії «Сильна Україна» зняли рішенням міської ТВК 30 жовтня о 22.00.

ТВК м. Бердянськ зняла з реєстрації можливих переможців мерських виборів Петра Гончарука, а також кандидата в мери Мелітополя А. Волкова. ТВК м. Пологи зняли кандидата в мери А. Покутнева, але він поновив своє право через суд.

КВУ високо оцінює рівень роботи адміністративних судів по вирішенню виборчих спорів. Саме судова гілка влади часто зупиняла дію протиправних рішень виборчих комісій і поновлює законність.

Однією з суттєвих проблемою на місцевих виборах був процес виготовлення та передачі виборчих бюлетенів. В окремих випадках територіальні виборчі комісії не забезпечили належний контроль над процесом друку бюлетенів, а факти виявлення зайвої кількості надрукованих бюлетенів мали великий резонанс у суспільстві. Були випадки, коли ТВК передавали до друкарень форми бюлетенів, в яких містилися орфографічні і фактологічні помилки, що призводило до знищення вже виготовлених бюлетенів і, відповідно, нецільового витрачання бюджетних коштів.

Херсонська область.

На спеціальну дільницю в тубдиспансер при реальних 90 осіб виборців привезли 4361 бюлетень. В психіатричну лікарню привезли 6683 бюлетені замість необхідних 3000.

Закарпатська область.

29.10.2010 в 3.40 – 4.00 був затриманий автомобіль міськвиконкому, в якому перевозили додаткові бюлетені, що були виготовлені  і перевозилися всупереч норм виборчого законодавства.

 За підсумками вибіркового моніторингу списків виборців КВУ констатує, що загальна якість списків виборців на місцевих виборах дещо краща, ніж на минулих виборах Президента України. Однак у списках залишаються випадки граматичних помилок в ПІБ виборців, даті народження або адресі реєстрації. Є поодинокі випадки наявності у списках «двійників», «мертвих душ», не включення до списку осіб які досягли 18-тирічного віку. Разом з тим виборці майже не проявили активності по перевірці своїх даних у списках.

Попри загальну достатньо вільну атмосферу для ведення передвиборчої агітації на місцевих виборах, КВУ фіксував окремі факти відмов у розміщенні агітаційних матеріалів у ЗМІ, штучному перешкоджанню кандидатам у зустрічах з виборцями, псуванню або знищенню агітаційної продукції, фізичному перешкоджанню у діяльності агітаторів. Поширеним, особливо в останні дні стало явище підкупу виборців, як грошового так і безоплатного надання виборцям товарів та послуг.

Рівненська область.

16 жовтня 2010 в Рівному по двом будинкам на вулиці Д. Галицького представники одного з кандидатів у депутати до Рівненської міської ради розносили його мешканцям продуктові пакети, в які входило шампанське та цукерки, а також ручка, блокнот з фото цього кандидата і буклет про нього. На пакетах також була символіка політичної сили, яку представляє кандидат.

Одеська область.

В Одеську обласну організацію КВУ систематично надходять повідомлення про те, що кандидати у депутати або сільські, селищні, міські голови обіцяють чи надають виборцям ті чи інші послуги з ремонту та благоустрою їхніх будинків і прилеглих територій, які при цьому супроводжуються агітацією за даного кандидата. Крім того, активістами КВУ зафіксовано розповсюдження в регіоні продуктових наборів та побутової техніки, яке також супроводжувалося агітацією за певні політичні сили та кандидатів.

Закарпатська область.

В селах Теребля, Лази,  Колодне роздавали по 100 грн. за голосування за кандидата мажоритарщика в районну раду.

Чернівецька область.

За даними місцевих Інтернет-видань, кандидат у депутати Чернівецької міської ради по мажоритарному виборчому округу № 16 Михайло Гросу, висунутий міською партійною організацією ВО «Батьківщина» 24 жовтня роздавав мешканцям близько 10 вулиць і провулків продуктові пакети: по одному кілу гречки й цукру, десяток яєць та пляшку соняшникової олії.

За даними місцевих ЗМІ в окрузі №9 міста Чернівців кандидат у депутати від «Нашої України» Валерій Чинуш за власний кошт ремонтував під’їзди в одному з гуртожитків та погасив його мешканцям борги за комунальні послуги.

Місцева газета «Буковина» оприлюднила заяву місцевої єпархії УПЦ КП, що її священика у райцентрі Заставна змушували відмовитися від участі у виборах до районної ради від ВО «Свобода» голова РДА Михайло Бойчук та міський голова Ярослав Цуркан.

ІІІ. ДЕНЬ ВИБОРІВ. ПЕРЕБІГ ГОЛОСУВАННЯ:

В день голосування  КВУ фіксував значну кількість процедурних і технічних проблем, пов’язаних з недосконалістю виборчого законодавства, низьким професійним рівнем роботи членів виборчих комісій та гострим політичним протистоянням на виборчих дільницях.

Поширеними і системними проблемами були черги на дільницях, зумовлені великою кількістю бюлетенів.

Окремо варто відзначити порушення, пов’язані з виборчими бюлетенями. На деякі дільниці їх доставляли більшу або меншу кількість, ніж кількість виборців. Також не всі ДВК встигли до початку голосування проставити штампи «вибув», там де напередодні виборів скасовувалася реєстрація суб’єктів виборчого процесу. Непоодинокими були випадки орфографічних та фактологічних помилок в бюлетенях, або помилкова доставка бюлетенів, надрукованих для одної дільниці на іншу.

Донецька область.

У Маріуполі на ДВК №№ 20040, 20041,20042,20043,20044,20045,20046  в бюлетенях зафіксована помилка у прізвищі кандидатів депутати міської ради по одномандатному мажоритарному округу . Кандидат  від Фронту змін має прізвище «Струницький», а в бюлетені вказано прізвище «Струцкий».

Вінницька область.

У м. Вінниці при перерахунків бюлетенів на виборчих дільницях було встановлено факт нестачі бюлетенів: по виборах міського голови – 2114, по виборах в багатомандатному окрузі – 1864, по виборах в мажоритарних округах – 1795.

Житомирська область

В селі Слободище Бердичівського району на дільниці № 03045 за ніч пропали 100 бюлетенів по голосуванню до районної ради по мажоритарному округу. Дільниця всю ніч знаходилась під охороною міліції.

В Новограді-Волинському 5 кандидатів на посаду міського голови заявили про злочин. Причина – на одній з дільниць були передруковані бюлетені по виборах мера. Попередні були нібито зіпсовані надписом «вибув» навпроти кандидата Анатолія Шевчука, який насправді не знімав свою кандидатури.

В Житомирі переплутали бюлетені по мажоритарниках в облраду. Богунському району дали бюлетені зі списком кандидатів по Корольовському і навпаки. На 12 годину такий факт зафіксовано вже на 20 дільницях.

На спецдільниці № 120 (Житомир), у лікувальному закладі, де знаходяться на лікуванні п’ятеро житомирян та працюють всього двадцять членів дільничної виборчої комісії, згідно із протоколу було отримано 110 виборчих бюлетенів.

Миколаївська область

На ДВК 112 в деяких бюлетенях напроти прізвища кандидата у міські голови Сергія Ісакова безпідставно поставлено примітку "Вибув".

Одеська область.

На ряді ділянок в Одесі та області (Роздільнянський, Ананьївський райони) не вистачає бюлетенів по виборах до обласної ради. Недолік іноді до 500 бюлетенів.

На діляницях села Фонтанка № 43 і 44 не вистачає бюлетенів. На дільниці № 43 бракує 100 бюлетенів для виборів сільського голови, і 20 для виборів до обласної ради. На ділянці 44 не вистачає 200 бюлетенів для виборів председжателя сільради та 100 для виборів до обласної ради.

Черкаська область

Черкаси на чотирьох дільницях виборчого округу № 12 (дільниці № 43, 44, 45, 66) у виборчому бюлетені з виборів депутатів Черкаської міської ради в цьому мажоритарному округу не було графи для голосування за кандидата у депутати до Черкаської міської ради, директора Черкаського зоопарку Євгена Вана. Прізвище Євгена Вана написали поруч із прізвищем іншого кандидата, і поставили один квадратик для голосування. Таким чином, якщо людина хоче проголосувати за одного з кандидатів, то не зрозуміло, де потрібно ставити позначку.

Харківська область

На дільниці №30329 Московського району міста Харкова на 11:00 не були проштамповані бюлетені з вибулою напередодні партією (ХОО ПРП). Деякі комісії поштампували тільки частину бюлетенів, а частину продовжують штампувати до цього часу під час видачі їх виборцям.

Хмельницька область

Дільниця 24020 – м.Шепетівка. На округ №11 подали бюлетені округу №12. Отже кандидати, які мали би бути в списках до обласної ради в бюлетенях відсутні. Складені акти про визнання виборів на цій дільниці недійсними.

Разом з тим КВУ фіксував низку грубих порушень, пов’язаних з підкупом виборців, спробами «вкиду» бюлетенів , недопуском спостерігачів на дільниці, підписанням порожніх бланків протоколів про результати виборів. Багато з таких порушень припинялися після втручання членів комісій, спостерігачів або правоохоронних органів. Але в кількох випадках такі порушення задокументовані стали підставою для оскарження виборів на цих дільницях.

Донецька область.

У Донецьку на ДВК 10117 довірену особу Кравчуна Н.А. від кандидата у Київську райраду м. Донецька від «Сильної України»  виборча комісія позбавила права присутності у приміщенні для голосування. Члени комісії заявляють, що довірена особа перешкоджала волевиявленню виборця. У свою чергу, довірена особа підкреслює, що таке рішення комісії викликане його активною позицією щодо недопущення  фальсифікацій.

У Горлівці на  ДВК №  04078, 04079  біля  виборчих дільниць роздавали громадянам  продуктові набори.  Продукти знаходяться в пакетах із символікою Партії Регіонів.

У Костянтинівці на ДВК №15005 член комісії видала 4-м виборцям, які не прописані на даній дільниці, бюлетені для голосування . Офіційний спостерігач від КПУ помітив цей факт та звернув на нього увагу членів комісії. Один виборець  встиг проголосувати, інші  швидко покинули приміщення для голосування.

Закарпатська область.

На дільниці №3 в Мукачеві один з членів ДВК закинув в урну 200 бюлетенів.

Кіровоградська область.

На дільничній виборчій дільниці № 23008, що знаходиться у Ленінському районі міста Кіровограда, кандидат на посаду депутата по багатомандатному округу до Кіровської районної ради Марина Цапок зафіксувала грубе порушення закону-члени ДВК вписали свої прізвища і поставили підписи під порожнім протоколом виборів до Кіровоградської обласної ради по мажоритарному виборчому округу № 43. Протокол був заповнений майже повністю.

Київська область.

Спостерігачі КВУ зафіксували випадки виносу виборчих бюлетенів членами виборчих комісій на дільницях у Білій Церкві (ДВК № 2, 5, 19, 20, 34, 41, 57,59, 60 тощо), в Бучі та інших містах.

На дільниці №34 в Білій Церкві з дільниці видалили майже всіх спостерігачів.

Одеська область.

У всіх районах області спостерігається підвезення кандидатами виборців до дільниць. При чому виборців підвозять за умови, що вони дадуть зобов'язання голосувати за даного кандидата.

У барах і магазинах знаходяться на території ділянки № 44 села Фонтанка виборцям повідомляють, що всі їх купівлі вже оплачені. головою сільської ради.

Харківська область.

Біля студентських гуртожитків  на дільницях спостерігаються великі черги, оскільки студентів традиційно «шикують» й ведуть до дільниць під наглядом кураторів. Також черги спостерігаються на деяких дільницях, де погано організований процес голосування.

Хмельницька область

М. Шепетівка, ДВК 24006, вул. Українська, 67, НВК №3, на дільниці 2777 виборців. Представниками ВО»Батьківщина» та УДАР на дільниці виявлено чисті бланки протоколів підписані членами ДВК. Станом на 20.30 складаються акти про порушення, викликані представники правоохоронних органів

IV. ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ, підрахунок голосів, робота ТВК та судів, призначення повторних виборів.

Під час підрахунку голосів КВУ фіксував непоодинокі факти порушення процедури і послідовності підрахунку. Також траплялися випадки недопуску на підрахунок спостерігачів, зникнення світла на дільницях, навмисного псування бюлетенів.

Вінницька область.

На  виборчих дільницях  № 28146, 28147 через нестачу електроенергії було затримано початок підрахунку голосів. На дільниці № 28086 при підрахунку голосів спочатку пропали 300 бюлетенів по виборах міського голови, а потім після візиту мобільної групи КВУ вони раптово знайшлися у смітті.

В деяких ТВК були відмічені порушення: прийму документів від ДВК, немотивовані перерахунки голосів в приміщенні ТВК, переписування протоколів ДВК, фальсифікація протоколів ТВК.

Були відмічені випадки неправомірно прийнятих судових рішень, які були прийняті всупереч наданих їм свідчень, фактів і протоколів ДВК та ТВК.

Івано-Франківська область.

Транспортування виборчої документації супроводжувалось численними порушеннями процедур. Мішки з документами, протоколи залишали в коридорах без нагляду, протоколи уточняли прямо під вхідними дверима приміщення ТВК. З багатьох протоколів неможливо встановити номер примірника протоколу, в багатьох не зазначена година складення протоколу. Також при складанні протоколів початково користувались олівцями, коректорами, в документах численні закреслення і виправлення. Відомо, що саме таке ставлення до оформлення виборчих документів тягне за собою суперечки, судові спори і громадянський неспокій.

Рівненська область

Продовжуються фіксуватися випадки видачі бюлетенів без паспорта, переважно в сільській місцевості.

Скарги до комісій надходять нечасто.

Леонід Бондар був кандидатом в депутати в районну раду по Гощанському мажоритарному виборчому округу, проте ТВК зняла його з перегонів. У бюлетенях проти його прізвища стоїть позначка «вибув». Адміністративний суд ще минулої ночі поновив його реєстрацію, проте ТВК відмовилась виконати ухвалу. Він вже звернувся зі скаргою на дії ТВК в прокуратуру.

Голосування в місцях перебування виборців є не масовим. Більшість комісій вже здійснили виїзди на доми.

Неточності у списках виборців виявляються нечасто і не є масовими. Відповідно немає ніякого масового включення до списків в день виборів.

У ДВК №16 в Рівному молодий виборець проголосував, вкинувши у скриньку лише два бюлетені. Представник КВУ розповіла, що хлопець довго перебував у кабіні для голосування. Члени ДВК попросили його голосувати швидше, адже під кабінами сформувалися черги виборців. Хлопець вийшов і, як помітили спостерігачі, вкинув в скриньку тільки два бюлетені. Трьох інших при ньому не знайшли Куди він їх подів, він не пояснив. Голова ДВК записала його координати.

Один із виборців дільниці №23 у Рівному рознервувався, стоячи в довгій черзі до кабінок для голосування. Як повідомляє представник КВУ, чоловік спочатку хотів заповнити бюлетені на столі членів ДВК. Коли йому заборонили це робити, встромив бюлетені в кишеню і намагався покинути дільницю. Його зупинили і переконали проголосувати тут. Для цього попросили тих, хто стояв у черзі, пропустити знервованого чоловіка до кабінки.

Жодна ДВК Корецького району не отримала інформаційних плакатів політичних партій і кандидатів з виборів до районної ради. Відповідно виборці Кореччини не мають можливості ознайомитися з тими, хто претендує на місця у владі в їхньому регіоні.

Спостерігачі Рівненського КВУ відзначають, що такі інформаційні плакати про кандидатів відсутні і в багатьох інших ДВК Рівненщини.

У селі. Смига Дубенського району також приїхали проголосувати разом молодята і гості весілля (близько 15 чоловік).

У селі Бродівське Острозького району виборці ходять голосувати до... Дому молитви. Дільниця в цьому населеному пункті мала б знаходитися в приміщенні місцевого ФАПу. Але оскільки воно невелике за розмірами, то її вирішили перенести до Дому молитви, де набагато зручніше.

Чернігівська область

На передодні виборів у Чернігові увечері 30 жовтня на виборчій дільниці № 25 (Чернігівский міський округ №11) (вул Доценка, 29 в приміщенні школи-гімназії №31) членами виборчої комісії було підписано порожній підсумковий протокол. Факт порушення виборчого законодавства було зафіксовано спостерігачами від політичних партій.

У день виборів більшість дільниць відкрилося вчасно. Проте, частина дільниць у Козелецькому, Талалаївському, Чернігівському та деяких інших районах відкрилася із запізненням на 30-40 хвилин. Причина – напередодні дня виборів Чернігівська обласна виборча комісія вирішила передрукувати близько 50 тис. бюлетенів на вибори Чернігівської обласної ради через виявлені технічні помилки у раніше надрукованих бюлетенях. Рішення про передрук бюлетенів було ухвалене ввечері 29 і вранці 30 жовтня в міру надходження інформації з районів про невідповідність списку кандидатів мажоритарному виборчому округу. Як результат, члени деяких дільничних комісій змушені були працювати чи не всю ніч щоб належним чином отримати на дільниці передруковані виборчі бюлетені, перерахувати їх і оформити відповідні документи.

На виборчій дільниці №29 (приміщення школи №30) одномандатного мажоритарного виборчого округу №9 м. Чернігів стався курйоз. Виборець демонстративно розірвав свої виборчі бюлетені. Йому здалося, що його хочуть обдурити, видавши на руки бюлетені в назві яких є фраза: «Чергові вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим…»

 За інформацією, яка надійшла від Ніжинської міської організації Народної партії, на виборчих дільницях №2301, 2305, 2308, 2509, 2310, 2313, 2319 одномандатного мажоритарного виборчого округу №3 м. Ніжин (що складає понад 10% від їх загальної кількості) у виборчих бюлетенях по виборах депутатів обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №3 в рядку поряд з прізвищем кандидата в депутати Якуби Валерія Михайловича надруковано „не підтримаю жодного кандидата”. Крім того, у бюлетенях по округу №3 зазначені прізвища кандидатів, зареєстрованих по округу №4, і навпаки.

Херсонська область

ПРОБЛЕМИ З КАБІНКАМИ ДЛЯ ТАЄМНОГО ГОЛОСУВАННЯ. м. Херсн, на ділянці №21721 за адресою вул. Тарле 12 проводиться голосування поза виборчими кабінками. Голова комісії у відповідь на зауваження спостерігачів загрожує видалити спостерігачів із залу для голосування в разі, якщо вони зафіксують це порушення.  м. Херсон, дільніця № 21639 -    це велика дільніця, вона потребує 6 кабінок для таємного голосування, але на дільниці було встановлено лише  4 кабінки,  що з перших хвилин  проведення  дня голосування  призвело  до черг біля кабінок.  

М. Херсон, ділянця №21655. Факт голосування поза виборчими кабінками зафіксували спостерігачі в школі №37 (Киндійськоє шосе, 32а). Причина – недостатня кількість кабінок і слабка підготовка до голосування.

м.Херсон, дільниця No. 21768  голова виборчої комісії веліла зробити кабінки для голосування прозорими. Після роз’яснення законодавства (прозорі кабінки порушують тайну голосування) голова відмовилася про свої наміри.

М. Херсон,  дільниці № 21749 голосування розпочато згідно закону, своєчасно та спокійно, але у кабінки для таємного голосування не було проведено світло, і люди не бачать, за кого голосувати

ПЕРЕМІЩЕННЯ ОКРУГУ. М. Херсон, округ №41, округ№ 42. Про несподівану зміну кордонів виборчих округів по виборах в Херсонську обласну раду стало відомо вранці 31 жовтня з початком голосування на ділянках. Як розповів, кандидат в депутати Херсонської обласної ради Станіслав Путілов, увечері перед днем голосування 13 ділянок з округу №41 були переміщені в округ №42, у якому він балотується.  Оскільки ці ділянки раніше не відносилися до «мого» округу, я не проводив в них у них передвиборній агітації. — Повідомив Станіслав Путілов.   — Гадаю, це зроблено спеціально, щоб заплутати виборців і вплинути на хід виборів. Нагадаємо, що розбиття ділянок було опубліковане в офіційному виданні Херсонською ОДА «Надднепрянская правда». Згідно з опублікованим документом відбувалося висунення кандидатів і їх передвиборна агітація.
 

ПОМИЛКОВО ВИБУВ. м. Херсон, на дільницях № 21638, 21763, 21668, 21673 за повідомленням кандидату у депутати Херсонської міської ради Бакарасевої Ірини (від Української морської партії) на проставлено штамп «Вибув» напроти партійного списку кандидатів у депутати Херсонської міської ради від Української морської партії. Прийнята постанова Херсонської міської ТВК 36/1 за якою відповідні дільничні виборчі комісії зобов’язуються зверху вже проставленого штапму вибув кандидатів у депутати Херсонської міської ради від Української морської партії проставити напис  «Помилка», члени відповідних ДВК зобов’язані попереджати виборців про продовження участі у виборчих перегонів до Херсонської міської ради кандидатів від Української міської ради і під час підрахунку голосів враховувати ці бюлетені з позначкою. Також постановою члени Херсонської міської ТВК нагадали членам дільничних виборчих  комісій про кримінальну відповідальність про порушення виборчого законодавства.

Херсонська обл.., м. Каховка, Каховська міська ТВК зняла з виборів  на посаду  міського голови кандидатуру Марчука, але згідно рішення суду пізно ввечері його кандидатура була відновлена. Члени ТВК  дуже виважено не ставили штам «вибув» до рішення суду, тому бюлетені не довелося переробляти.

Херсонська обл.., сел.. Камишани, ДВК  № 21708, а також ще приблизно на 7-ми  виборчих дільницях штампи «вибув» були проставлені у бюлетенях по партійних виборах  до міської ради, замість  бюлетенів до обласної ради.   ДВК вирішують дану проблему  таким чином, що  ставлять поверх штампу «вибув»  штам «помилка». Але Комишанська ДВК виправляти свою помилку відмовилась, порушивши виборче законодавство ще і через те, що вони розпочали голосування об 11.00, замість 8.00.

Херсонська обл., ДВК  с. Киїівка,  с.Жовтневе  та  с. Добропілля  Голопристанського району нещодавно отримали телефонні дзвінки від невідомих осіб про те, що один з кандидатів по мажоритарних виборах до Голопристанської районної ради зняв свою кандидатуру.  Але не відповідало дійсності. Комісії проголосували це питання і вирішили запакувати всі бюлетені цього виду виборів як «Недійсні». Таким чином, вибори до Голопристанської  районної ради припинені рішеннями декількох ДВК.

НЕ ДОСТАТНЬО СКРИНЬОК. м. Херсон,  двк 21569 велика дільниця більше 19 тис бюлетенів отримано тільки 2 стаціонарні скриньки та 2 переносні .

На двк 21569 велика дільниця більше 19 тис бюлетенів отримано тільки 2 стаціонарні скриньки та 2 переносні

ПРОБЛЕМИ З ПЛАКАТАМИ . М. Херсон, дільниця № 21639 інформаційні плакати висять на  стендах, але там відсутні плакати партійних списків до обласної та міської ради, на моє запитання, де ці плакати, ніхто з членів ДВК відповіді  не знав, окрім голови та заступника голови

Херсонська обл., на дільницях у межах сел. Антонівка За повідомленнями спостерігачів та журналістів практикою інформаційних плакатів, що розміщуються на дільницях у межах сел. Антонівка є надання переваги одному з кандидатів у виборах селищного голови.

На плакатах Семенчева Ігоря (старшого) значно збільшено його фотокартку, підкреслено його прізвище та розміщена програма, таку перевагу у інформаційних плакатів, надано тільки йому. Також доволі часто саме цей кандидат розміщується першим у переліку кандидатів до Антонівського селищного голови

Херсонська обл.., м. Нова Каховка. За повідомленнями обласного виборчого штабу Комуністичної партії України, у м. Нова Каховка не вистачає всіх потрібних  інформаційних плакатів з  інформацією я к про партії, так і про кандидатів.

ПОМИЛКИ У СПИСКАХ КАНДИДАТІВ. Херсонська обл.., м. Каховка, міська ТВК .У бюлетенях по виборах до міської ради по одномандатному виборчому округу сталася помилка в написанні прізвища кандидата: замість  «Довгих» в бюлетенях надруковано «Долгих».

ТОРГІВЛЯ БЮЛЕТНЯМИ. М. Хнрсон, дільниця № 21683 За повідомленням кандидата в депутати Катерини Гандзюк, біля виборчої дільниці Суворовського району затримано представника однієї з партій, який продавав бюлетені за 200 грн. наразі інформація перевіряється спостерігачами ХОО КВУ.

М Херсон, дільниця №21683,.спостерігач від Української морської партії Швець А,А, помічен в передачі грошей невідомій людині біля виборчої дільниці, що знаходиться по вул.. Маяковського, 1З його словами людина, котрій він передавав гроші є його батько. По даному факту складений акт для перевірки.

ВІДСУТНІ В СПИСКАХ. м. Херсон, ДВК № 21718 .За спостереженнями у м. Херсоні приблизно 8  % виборців не записані у списки виборців згідно їхньої реєстрації та адреси проживання. З кожних 50-ти виборців біля 4-5 людей не знаходять себе у списках виборців на своїй дільниці. Коли члени ДВК згідно нового закону про місцеві вибори направляють людей до районного суду, люди обурюються, кричать, «скільки можна з нас знущатися!», і досить нелояльно відмовляються іти до суду.

ПІДВОЗЯТЬ ВИБОРЦІВ Херсонська обл., ДВК 08253 у  с. Гладківка Голопристанського району  розпочала свою роботу своєчасно, на дільниці голосування відбувається згідно всіх законодавчих процедур, черг немає. Дві машини від Партії регіонів підвозять виборців до дільниці,  вдома будуть голосувати 78 виборців.  За повідомленнями кандидата на посаду сільського голови Г.І. Батинської, передвиборча агітація кандидатів від Партії регіонів була дуже схожа на психологічний тиск  на людей, на залякування та вимоги голосувати саме за кандидатів від провладної партії, крім того, вмовляли людей підписуватись  за свої зобов’язання голосувати саме так, як вимагають агітатори.

НЕ ПУСКАЮТЬ, НЕ ВИПУСКАЮТЬ НА ДІЛЬНИЦІ ТА ВИГАНЯЮТЬ З НИХ. Херсон,  ДВК № 21755 За повідомленнями кандидата в депутати Сергія Никитенко його особисто та його спостерігача  вигнали з дільниці, заявивши, що  вони спізнились спостерігати  за голосування, тому що на цій дільниці загальна  «РЕЄСТРАЦІЯ» спостерігачів та довірених осіб вже завершена о 10-ій годині ранку. Все, більше нікого пускати не будуть.

Після того, як незалежний спостерігач від громадської організації ХОО КВУ з посвідченням  ЦВК Дементій Бєлий зібрав всю інформацію про порушення на цій дільниці, голова ДВК Савєльєва Н.П. викликала чергового міліціонера  з проханням виставити спостерігача з дільниці. Лейтенант міліції Комсомольського району  у м. Херсоні, порушуючи закон України «Про міліцію», відмовився представитись спостерігачу,  та спробував вивести Дементія Бєлого з дільниці.  Спостерігач ХОО КВУ відмовився покинути  дільницю,  пояснюючи свою роботу на дільниці законними правами незалежного спостерігача згідно виборчого законодавства.  Потім в цю ситуацію втрутився майор міліції, який представився лише ім’ям та по-батькові, і він, розібравшись в ситуації,  сказав, що Дементії Бєлий як незалежний спостерігач з посвідченням ЦВК має право знаходитись та проводити спостереження на дільниці.

Коли Дементій Бєлий зібрав всю необхідну інформацію про роботу даної ДВК та всі порушення закону, що там відбувались,   він зібрався  виходити з дільниці та їхати далі працювали в мобільній групі по іншим дільницям. Але вище згадуваний лейтенант міліції без імені та прізвища  закрив йому вихід та сказав, що не випустить Дементія з дільниці, поки не приїде слідчо-оперативна група.

ПОРУШЕННЯ ТАЄМНИЦІ ГОЛОСУВАННЯ м. Херсон, виборча дільниця No. 21673, розташована за адресою вул.. Жовтнева, 9, - кандидат в Херсонську міську раду Ковальчук Ігор Петрович заходив в кабінки для голосування та підказував виборцям де слід робити відмітки. Ці дії є порушенням Закону України  «Про вибори» (ч.9, ст.69). Складений акт про порушення.

АГІТАЦІЯ. М. Херсон, дільниця No. 21751, що розташована у школі No. 54, під час голосування проводилася агітація за кандидата в міську раду Мудрова та кандидата в  районну нраду Кравченко (від партії «Наша Україна»). По даному факту складений акт про порушення.

ЧЕРГИ м. Херсон, дільниця №21638. Виборці, не маючи можливості проголосувати, масово покидають виборчу дільницю, розташований по вул. Перекопській, 173. Причина – великі черги виборців, що утворилися на ділянці.

 ПІДВЕЗЕННЯ ВИБОРЦІВ м. Херсон, дільниці Підвезення № 21738 і № 1749 зафіксовано кореспондентом газети «Відродження Херсона». Підвезення виборців до дільниці автобусом «Богдан». Замовником перевезення, за словами водія, є Вовків.

МАХІНАЦІЇ З БЮЛЕТЕНЯМИ. м. Херсон, ділянця № 21680 (пер. Комбайновий, 13) спостерігачами зафіксована спроба винесення бюлетенів. Складений акт про порушення і викликано вбрання міліції.
М. Херсон, дільниця № 21752, розташована в школі №11, спостерігачі зафіксували масову видачу бюлетенів для голосування виборцям без пред'явлення ними паспортів. На зауваження спостерігачів голова комісії заперечує, що не бачить в своїх діях нічого протизаконного.

М. Херсон, дільниці  №21752 і 21753 в мікрорайоні Шуменський продовжують видавати виборцям бюлетені без пред'явлення паспорта. Складений акт про порушення.

м. Херсон, дільниця № 21652. Використання технології «каруселі» була відмічена спостерігачами партії «Третя сила» на території ділянки № 21652. Обмін бюлетенів здійснювався за Тролейбусним депо Херсона.

НЕ ПРИЙМАЮТЬСЯ АКТИ. М. Херсон. Голови виборчих комісій масово відмовляються приймати акти про порушення, які зафіксували спостерігачі від партії «Третя сила», вважаючи за краще закривати очі на порушення. Пояснення одне: порушень немає. За словами одного з членів ДВК, їм поступило усне розпорядження «не псувати статистику».

Луганська область.

Спроби фальсифікацій.

Зафіксовані факти коли виборцям видавалася лише частина бюлетенів ДВК 27009 (м. Сватово), коли виборцю видали всього 5-ть бюлетенів, а бюлетені в облраду та до міськради по мажоритарні не були надані. Такий самий випадок зафіксований в Луганську.

ДВК 08133 зафіксований випадок роздачі агітпродукції за одну з партій.

С. Донцовка агітація бувшим головою сільради за кандидата в депутати районної ради.

До розділу  IV. ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ, підрахунок голосів, робота ТВК та судів.

Запорізька область

Неправомірні рішення ТВК. Запорізький міський територіальний виборчком ухвалив рішення рекомендувати всім дільничним виборчкомам Запоріжжя призупинити підрахунок голосів. Першими підрахунок бюлетенів виборів міського голови припинили дільничні комісії 283, 284 і 286 у Хортицькому районі Запоріжжя, а також 54, 63 і 72.

Запорізька міська виборча комісія закрилася на технічну перерву до 14:00, щоб продовжити приймання бюлетенів і протоколів після обіду.

Закарпатська область

Спроби спотворення волевиявлення. Невідомі особи в ніч з 5 на 6 листопада атакували Ужгородську міську територіально-виборчу комісію і зробили спробу викрадення бюлетенів по декількох мажоритарним виборчим округам з виборів до обласної ради. Увечері 5 листопада в Ужгородській ТВК проводилася упаковка належним чином бюлетенів і складання протоколів, тривало підведення підсумків. Під час цієї процедури в приміщенні були присутні кандидати в депутати та журналісти. Саме в цей час надійшло повідомлення з обласної ТВК про те, що бюлетені по мажоритарному округу № 9 (Ужгород) до обласної ради спотворені, оскільки до списку було включено особу, яка в день голосування не була кандидатом. Штампу «вибув» навпроти прізвища цієї людини не було проставлено, за нього голосували. Міська виборча комісія після отримання такої інформації, а також на підставі численних заяв про підкуп виборців повинна була скласти відповідні протоколи і прийняти рішення про проведення нових виборів за мажоритарним округом № 9. ТВК не прийняла ніяких рішень по цій скарзі. Замість цього на момент, коли ще протоколи не були складені, секретар міської ТВК залишив приміщення і разом із сторонніми особами (що є порушенням законодавства) раптово став виносити пачки бюлетенів з приміщення ДВК і занурювати їх в автомобіль, який є власністю керівника обласної організації Комуністичної партії.

Міліція не перешкоджала цим діям, оскільки, за їх поясненням, «подумали, що якщо завантажує бюлетені секретар ДВК, так має на це право». Це порушення припинили самі кандидати в депутати: вони змусили секретаря ТВК повернути всі пачки з бюлетенями до приміщення ТВК. Зараз приміщення міської ТВК опечатано міліцією. Підсумки по Ужгороду за мажоритарними округами не підведені і не передані до обласної ТВК.

Київська область

Встановлення результатів виборів. На цьому етапі залишилося тільки покращити результат Партії регіонів для отримання нею більшості в місцевих радах. Для цього в Київській області був широко використаний єдиний метод фальсифікації. Він полягав в тому, що тервиборчкоми суттєво коригували цифри по Партії регіонів. В який бік? Звісно, у бік збільшення. За чий рахунок? В основному, за рахунок голосів, отриманих ВО “Свобода”, та тих, хто не підримав жодного кандидата. Наприклад, Білоцерківська ТВК у протоколі про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Київської обласної ради до результату у Партії регіонів у 11 693 голоси, який нескладно вирахувати за даними оригіналів протоколів з усіх ДВК, “домалювала” 4 496 голосів. У підсумку ПР “отримала” 16 189 голосів. Відповідно, “Свободі” замість чесно отриманих 6 461 голос, дала тільки 1 729 голосів. Такі ж маніпуляції з цифрами провели і на виборах до Білоцерківської міської ради. Різниця тільки в тому, що для покращення результатів політичних спільників Партії регіонів, голоси поцупили не тільки у “Свободи”, а й в інших політсил та тих, хто не підримав жодного кандидата. І таку різницю з протоколами ТВК та з протоколами орігиналів ДВК ми маємо всюди, де проводився такий паралельний підрахунок голосів. А тепер вдумайтесь в ці цифри. Якщо в Білій Церкві Партія Регіонів одним махом “покращила” свій результат на 40 (!) відсотків, якими реально були результати виборів на Київщині?

Для фальсифікації результатів на виборах мерів міст, тервиборчкоми діяли ще за одним сценарієм. Просто припиняли роботу і закривали приміщення комісій. Члени ДВК, які приїздили здавати протоколи, не знали, що робити з коробками та мішками, куди була запакова вся виборча документація. В Ірпіні та Вишневому ТВК взагалі припинили роботу та на невизначений час закрили приміщення, коли стало зрозуміло, що виграють мери не від партії влади. А у Василькові члени виборчкому вночі відкрили пакети з бюлетенями, які були проголосовані за Анатолія Боровика - конкурента діючого міського голови Василькова Сергія Іващенка і просто зіпсували більшу частину цих бюлетенів. При цьому навіть полінувались створити видимість голосування – просто проти всіх інших кандидатів ставили стандартний “мінус”. Я бачив ці бюлетені і ніколи не повірю, що виборці впали в якийсь масовий психоз, аби всі як один ставити однакові “карлючки”. За умов, коли бюлетені пакували в поліетиленові пакети для сміття, а потім обмотували скотчем, їх розпаковування та повторне запаковування зовсім не помітне. В результаті Анатолій Боровик, який звечора вигравав у Сергія Іващенка 1176 голосів, на ранок вже “програвав” 58 голосів. В Ірпіні ж Володимир Карплюк так само виграв у Володимира Скаржинського 612 голосів. Проте ТВК “намалювала” зовсім інші цифри. Відповідно – “переміг” В. Скаржинський.

Рішення про перерахунок голосів був прийнятий Васильківською ТВК. Це стосувалося виборів васильківського міського голови та виборів депутатів міської ради по мажоритарним округам. Сам перерахунок бюлетенів проводився після того як вночі були вскриті відповідні пакети з бюлетенями і більшість бюлетенів за певних кандидатів були зроблені недійсними шляхом проставлення додаткових позначок. Я бачив ці бюлетені і  не можу повірити, що виборці масово здуріли та почали ставити позначки за всіх кандидатів одночасно. В умовах, коли бюлетені пакували в поліетиленові пакети для сміття, а потім обмотували скотчем,  їх вскриття та повторне запакування зовсім не помітне.

В Білій Церкві ТВК також прийняло рішення провести перерахунок голосів по деяким мажоритарним округам, у міську раду за заявами кандидатів, хоча ніяких пілстав для цього не було. На мою думку це зроблено  на догоду одного із кандидатів від Партії регіонів Олександра Поляруша, який отримав друге місце по округу №26, програвши Вадиму Маршалку.  Перерахунки по всім округам підтвердили результати підрахунку голосів ДВК, крім округу № 26. В пакеті у Маршалка не вистачило 100 бюлетенів, що вплинуло на результат виборів і перемогу отримав О.Поляруш. Перерахунок був зранку. А напередодні у вечері Маршалок підходив до мене і скаржився, що зник пакет з його бюлетенями. 

Суб`єкти виборчого процесу намагалися звертатися до прокуратури про порушення кримінальних справ проти голів та членів ТВК, які спотворювали результати виборів або фальсифікували бюлетені, які вскривалися ТВК вночі. Проте, у більшості випадків на такі звернення субєктів виборчого процесу прокуратура не реагувала або імітувала відкриття кримінальних справ, які закінчувалися допитом членів комісій.

Проти таких дій з боку ТВК постраждалі партії подавали позови у багатьох містах Київщини. В основному позови стосувалися не перерахунку бюлетенів, а встановлення результатів виборів на підставі первинних протоколів підрахунку голосів з ДВК. Суди первинної інстанції якщо і приймали рішення на користь позивачів, то всі Територіальні виборчі комісії зверталися  в апеляційні суди відмінити рішення судів першої інстанції на підставі наявності уточнених протоколів.  Единий випадок, коли апеляційний суд пішов проти ТВК, це прийняття рішення про перерахунок голосів на мера та багатомандатному виборчому окрузі у Білоцерківську міську раду. Що за цим стоїть ніхто зрозуміти не може. Позов подавав «Фронт змін», хоча серйозних підстав для цього не у нього немає.

Суди першої інстанції намагаються розглядати справи об`єктивно і по суті. Проте апеляційні суди не розглядають справи по суті, а чіпляються за якість дрібниці і на цьому будують свої формальні висновки, фактично  займаються юридичною казуїстикою.

Миколаївська область

Визнання виборів недійсними

Результати виборів по 33 і 37 округах можуть не визнати в Миколаєві

ТВК була допущена помилка і в бюлетенях у 37 окрузі відсутній кандидат Малицький Олександр Георгійович від Народного Руху.

Хоча він і зареєстрований ТВК у цьому окрузі.

 Замість цього Олександр Малицький присутній у бюллетнех по 33 округу.

Перерахунок голосів

Члени ДВК № 106 упакували бюлетені для виборів депутатів міської і обласної ради в один пакет. Але коли вони повідомили цю новину члену міської виборчої комісії В. Дербеньову, який був в одній з груп по прийому протоколів і бюлетенів, він сказав їм розпаковувати бюлетені і перепаковують їх знову в окремі пакети. Голова міської виборчої комісії Ірина Косякова: Після нашого засідання міської виборчої комісії ми змушені будемо провести повторний підрахунок голосів на вашій ділянці.

Чернівецька область

Встановлення результатів виборів. Представники СВП 2 листопада виявили, що до Заставнівської районної виборчої комісії не надійшли бюлетені і протоколи з однієї із дільниць міста Заставна. Виявилося, що член районної виборчої комісії заявив голові ДВК, що бюлетені неправильно запаковані. Голова ДВК забрала мішки з бюлетенями і віднесла додому. Там їх і виявили представники СВП і викликали ЗМІ та правоохоронців. Після перерахунку бюлетенів, виявилося, що дані з протоколів сходяться. Питання про відповідальність голови ДВК розглядає прокуратура. 

Середня кількість уточнених протоколів становить 20-22 відсотки.

Глибоцька районна виборча комісія ухвалила рішення, згідно  з яким, обласна ТВК мала повернути їм бюлетені (2 мішки) для проведення перерахунку голосів на одній з дільниць вже після того, як бюлетені були доставлені до ОВК. Згідно  з рішенням обласної ТВК відбувся перерахунок голосів по округу №10 до обласної ради на 2 дільницях. Результат залишився без змін – переміг представник «Фронту змін».

По 32 сільських виборчих комісіях та 1 міській призначено 26 повторних голосувань і 7 повторних виборів.

Чернівецька обласна виборча комісія зняла з реєстрації вже після оприлюднення результатів виборів кандидата в депутати обласної ради від Фронту змін» по округу №24 Ярослав Шемчука за те, що він був зареєстрований кандидатом в депутати по округу до Брусницької сільської ради. В окрузі №24 призначено повторні вибори.

Суди оперативно реагували на виборчі скарги. 

Львівська область

ТВК часто оголошували перерву в прийомі документів. Особливо скандальними були засідання Львівської міської виборчої комісії, головним чином через позицію Світлани Александрової (Писарчук, Партія Регіонів), яку вважають «сірим кардиналом» цієї ТВК. Саме вона вважала засідання не правочинними, невчасно зібраними. Власне проти цієї ТВК було порушено декілька справ, зараз ще тривають судові слухання щодо виборів міського голови. Досить низьким був рівень сільських ТВК, вони не знали процедури прийому документів, особливо гостро ситуація, зокрема, с.Лапаївка, стосувалася виборів сльського голови, комісії без законних підстав приймали рішення про перерахунок бюлетенів, які ДВК визнали недійсними. Судові слуханні тривають. Районні ТВК у переважній своїй більшості (Пустомитівська, Яворівська) не оприлюднювали свої протоколи, подекуди не повідомляли про час своїх засідань, не оприлюднювали результати виборів.

При спілкуванні з ДВК, не надавали інформацію про складання уточнених протоколів, однак, від штабів надходить інформація про те, що протоколи, які прибувають в ТВК суттєво відрізняються від копій протоколів, які отримали офіційні спостерігачі на дільницях. Головні зміни відбувалися за рахунок зменшення голосів «не підтримую жодного» у бік збільшення голосів за Партію Регіонів та УНП (вибори до обласної та районних рад).

Мали місце скандальні перерахунки -  3-5 , переважно щодо мажоритарників до районних рад.

Львів: позови Писарчука щодо фальсифікацій виборів міського голови, Мостиський р-н: судові позови через відсутність інформаційних плакатів на дільницях. Трускавець – позови щодо встановлення результатів виборів міського голови. Пустомити – на дії сільської ТВК по встановленню результатів голосування на виборах сільського голови. Загалом позовів досить багато, є звернення до Прокуратури.

Суди, а потім, як правило, апеляційні суди, рішення суперечливі. Як правило не змінюють рішення ТВК.

Волинська область.

При здачі протоколів до ТВК, керівники комісій повертали протоколи назад на доопрацювання у виборчі дільниці, виправляти технічні неточності. Дорогою до ДВК, за словами голови облради Грицюка, протоколи «мандрують» ще й кабінетами голів райдержадміністрацій, які з подачі обласного керівництва підтасовують на свій лад підрахунки. «Фальсифікація полягає у тому, що у районах з великою кількістю виборців, у містах трьом політичним силам домальовують додаткові відсотки залежно від кількості виборців. Це «Сильна Україна», Народна партія України і Єдиний Центр. Партію регіонів, «Батьківщину» і ВО «Свобода» не чіпають», – стверджує він.

Водночас партійці «Батьківщини» ведуть паралельний підрахунок голосів, відтак володіють ситуацією. Так, за попередніми даними, партія розраховує на 16 депутатських мандатів по багатомандатних округах до Волиньради. «За рахунок додавання кількості виборців вони розподіляють голоси між цими трьома політичними силами, а також роблять перекидки із тих партій, які сьогодні є малочисельними, відтак за ними спостереження ведеться менш пильно. Їхні голоси також розподіляють між цими трьома політичними силами для того, аби довести їх до прохідного бар’єру. Так вони зможуть вкрасти в нас три депутати, в Партії регіонів нібито один депутат щезне, в «Нашої України», і у ВО «Свобода. Зрозуміло, що потім представники цих партій, яких вони намагаються провести до облради, потім примкнуть до більшості у раді», – пояснює Грицюк.

Фальсифікаціями пояснює політик і «затягування зі здачею протоколів». Крім того, він каже, що навіть якщо за такої ситуації Партія регіонів і втратить одного депутата, «це для них буде аргумент, що, мовляв, і ми втратили депутата». Грицюк називає це прийомом, за допомогою якого фальсифікатори намагаються приспати пильність конкурентів.

4 листопада Волинський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Ковельського міськвиборчкому. Про це повідомив позивач та кандидат на посаду ковельського міського голови Сергій Кошарук.Як розповів Кошарук, у підсумковому протоколі, затвердженому Ковельською МВК 2 листопада, знайшлися серйозні помилки. Члени міськвиборчкому недорахували голосів: кількість виборців, які отримали бюлетені, - 22 тисячі 574 особи не співпадала з кількістю виборців, які проголосували – різниця становила 348 голосів. Це стало підставою для кандидата оскаржити протокол.Нагадаємо, що за результатами протоколу від 2 листопада Ковельської МВК про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі з виборів Ковельського міського голови різниця між кандидатами на посаду ковельського мера Сергієм Кошаруком та Олегом Кіндером складає всього 27 голосів на користь другого кандидата.

Звертаючись до суду, Сергій Кошарук вимагав визнати дії Ковельської МВК незаконними та зобов’язати комісію провести повторний підрахунок голосів з виборів ковельського міського голови.

Та під час судового засідання Ковельська МВК представила суду уточнений протокол,і пояснила, що при складані попереднього протоколу була допущена помилка. В уточненому протоколі кількість виборців співпадала.Відтак суд не задовільнив позов Кошарука.

Разом з тим Волинський окружний адміністративний суд визнав дії Ковельської МВК протиправними щодо встановлення підсумків голосування першим протоколом, за 2 листопада, в одномандатному виборчому окрузі з виборів ковельського міського голови.

Втім, відмовив позивачу у повторному проведенні підрахунку голосів, оскільки Ковельська МВК надала уточнений та виправлений протокол, в якому всі голоси збігалися.

Сам же Кошарук каже, що буде оскаржувати й другий уточнений протокол, адже зазначає, що за його даними у цьому протоколі немає підписів більшості членів комісії, що робить протокол недійсним за законом.

Також, Кошарук зазначає, що й під час виборів були порушення. До прикладу, каже, що члени однієї з ковельських ДВК видали його спостерігачам протоколи і фактично виставили за двері, замкнувшись зсередини у приміщенні. Втім вчасно подати скарги до МВК вони не встигли.

Середня кількість уточнених протоколів ДВК близько 10-16%

У п’ятницю, 5 листопада, о 10-30 на своєму засіданні Луцька районна виборча комісія розпочала повторний підрахунок голосів відданих за кандидатів в депутати Луцької районної ради по мажоритарному округу № 31, що охоплює межі смт. Торчин. За попередніми даними від Торчинської селищної комісії, на двох виборчих дільницях селища перемогу здобув діючий голова райради Богдан Прус, висунутий ВО «Батьківщина». Він з різницею у 22 голоси переміг Ігоря Волошенюка, висуванця Партії регіонів.Однак кандидат, що програв, подав скаргу у районну ТВК з проханням перерахувати бюлетені, причому жодного акту, тобто доказу того, що мали місце якісь порушення, додано не було. Та Луцька районна виборча комісія, де більшість членів (11 з 17) прихильна до партії влади, прийняла рішення – провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №08053.

І ось під час перерахунку бюлетенів ТВК виявила, що в пакеті з бюлетенями за кандидата Волошенюка були запаковані бюлетені з позначкою навпроти іншого кандидата - Пруса. Крім того в пакетах з бюлетенями ДВК №08053 виявились бюлетені з сусідньої виборчої дільниці - № 08054.

Потім перерахунок вмісту пакетів зафіксував, що в пакетах з дійсними бюлетенями знайдено бюлетені де проставлено більше ніж одна позначка та на яких позначки проставлені іншою ручкою (останнє легко встановити, оскільки заряди в кабінках на ВД були фіолетові, а доставлені позначки проставлені синім чорнилом). Перерахунок бюлетенів тривав...

Луцька районна виборча комісія Волинської області підвела підсумки голосування у мажоритарному окрузі № 31 з виборів депутатів Луцької районної ради. Депутатом по цьому мажоритарному виборчому окрузі, що охоплює межі смт Торчин, став Ігор Волошенюк, заступник голови районної організації Партії регіонів, директор ПП «ЛТранс».

Рішенням ТВК він з перевагою в 23 голоси випередив Богдана Пруса, висуванця ВО «Батьківщина». Хоча ще зранку 5 листопада ситуація була з точністю до навпаки – представник партії влади програвав «бютівцю» 22 голоси.

Натомість, під час самого підрахунку голосів ТВК ніяк не відреагувала на факт виявлення бюлетенів з однієї дільниці в пакетах з іншої ДВК, а продовжувала перераховувати голоси, ніби нічого не сталося. А те, що пакети не були запечатані належним чином не викликало сумніву у ТВК.

І хоча факт зовнішнього впливу на пакети з виборчою документацією був незаперечний, комісія не повідомила правоохоронні органи. Натомість окремі члени комісії, так звані «керуючі більшістю», трактували норми виборчого закону на власний розсуд і пропонували проекти рішень такі, як їм треба, а більшість в комісії слухняно піднімала руки.

Таким чином, опрацювавши виборчу документацію ДВК №08053 ТВК виявила в пакетах з бюлетенями за Волошенюка бюлетені за Пруса, але з іншої ДВК №08054.

Але ТВК вирішила бюлетені з номером сусідньої дільниці порахувати як дійсні, причому застосувала цей підхід і до інших бюлетенів.

Перерахувавши бюлетені за кандидата Пруса комісія виявила, що багато з них (56 бюлетенів) є недійсними, оскільки в них, крім позначки на підтримку Пруса іншим чорнилом були проставлені другі позначки. Таким чином виборча комісія вчинила кілька порушень підряд, чим фактично повністю змінила результати виборів.

В результаті такого «правильного» підрахунку голосів кандидат від влади переміг опозиційного кандидата. Слід зазначити, що за затвердження протоколу по підсумки голосуванні у 31 окрузі не голосували голова і заступник ТВК.

Схожа ситуація по виборах в районну раду на одному з мажоритарних округів (охоплює межі с.Куликовичі) в Маневицькому районі – там перевага опозиційного кандидата, А.Чебелюка висунутого ВО «Батьківщина», була в 1 голос. Районна ТВК теж на підставі необгрунтованої скарги (без доданих до неї актів) перерахувала голоси, виявила «неточності» при підрахунку бюлетенів на ДВК і віддала перемогу представнику Партії регіонів - Л.Дарчук. Дане рішення комісії оскаржене в суді.

За зведеними даними у волинській області було подано 36 судових позовів стосовно порушень під час процедур голосування, підрахунку голосів, відновлення осіб у списку виборців.

Суди – намагалися вибірково застосовувати необхідні у певних випадках норми виборчого законодавства. Словом судили як завжди, хто впливовіший – на того користь приймалося рішення. Як у випадках описаних вище.

Перевибори на 14.11. проводили 52 волинські ДВК.

По одномандатному мажоритарному виборчому округу №25, центр якого – у селі Перемиль Горохівського району, вибори депутата районної ради не відбулися, оскільки жодна із 12 політсил, які в районі взяли участь у виборах, свого кандидата тут не висунули.

Результати виборів депутатів Велицької сільської ради Ковельського району в одномандатному виборчому окрузі №6 не визначили переможця.

Два кандидати отримали однакову кількість голосів виборців - по 13.

Таким чином, згідно з частиною 6 статті 76 виборчого закону, у цьому окрузі 14 листопада було проведено повторне голосування по цих кандидатурах.

Луганська область

ЛОО КВУ висловлює сумнів щодо легітимності обраного мера від ПР, оскільки передбачені законом процедури перерахунку голосів або визнання виборів недійсними на даній дільниці не були використані.

Одеська область

ТВК відпрацювали по-різному, хтось краще, хтось гірше. Переважна більшість робила перерви під час прийому документів, переважно в нічний час. Одеська міська ТВК практично весь час приймала документи в дільничних в кількості 3-4 членів ТВК, ще й перерви при цьому декілька разів робила, та в окремі моменти співробітники МВС, посилаючись на особисте розпорядження голови ТВК Олександра Ахмерова, не допускали представників ЗМІ на засідання ТВК. Нажаль, є непрямі докази того, що в певних випадках ТВК вдавались навіть до маніпулюванням результатами голосування.

В Ізмаїлі, тільки третина міських ДВК здали протокол з першого разу, в Роздільній ВСІ міські ДВК перераховували бюлетені в ТВК. Мабуть можна казати, в середньому, про 30-40 відсотків, при тому, що в деяких випадках це було 20%, а в деяких — 100 % ДВК.

Крім цього, не можна забувати, що деякі ТВК могли не помічали  певні помилки, аби скоріше завершити процес. Часто порушувалась процедура уточнення протоколу — ДВК його уточнювали не повертаючись на дільницю, в приміщенні ТВК або неподалік. В Роздільній перераховували всі ДВК по місту.  Були перерахунки й по певних мажоритарних округах в м. Одеса.

Кількість судових позовів достатньо висока. Подають як політичні сили, так й окремі кандидати мажоритарники або мери. Основна суть — вимоги про перерахунок, про визнання виборів по тій чи іншій дільниці або округу недійсним, скарги на протиправні дії або бездіяльність виборчих комісій.

Нажаль, позитивно роботу судів по виборчим спорам оцінити важко. Приймається багато рішень, які відверто мають мало спільного із правосуддям. Основні причини дві  - адмінистративний тиск на суди ( “телефоне право”), або хабарі збоку кандидатів.

До прикладу: курортне селище Затока.

30 жовтня Затокська СВК виносить одному з основних кандидатів в селищні голові та діючому голові Н. Ярцевій відразу 2 попередження ( 2-ге та 3-тє в загальному заліку) та знимає її з голосування. Й тут починаються “качелі” майже на тиждень Затокські ДВК та СВК становляться епіцентром жорсткого протистояння з братками, рішеннями суду й іншими дивами. 5 листопада Одеський апеляційний суд приймає рішення, яки визнає, що Ярцеву було знято з виборів справедливо, паралельно СВК намагається визнати переможцем виборів наступного конкурента Ярцевої — Звягінцева, який набрав 235 голосів.

В ситуацію втручалось навіть ЦВК, яка вказувала, що рішення Одеського суду від 5 листопада — неправомірне. 16 листопада ТВК оголосила мером програвшого Звягінцева, депутати вийшли з сесійної зали.


Херсонська область.

Правління Херсонської обласної організації Комітету виборців України вимушене констатує небувалий та неприпустимий тиск  на суб’єктів виборчого процесу під час  виборів  Херсонського міського голови та  виборів до Херсонської міської ради, перешкоджання журналістам вільному доступу до виборчої інформації,  створення нерівних умов ведення передвиборчої кампанії.
За час моніторингу початку передвиборчої кампанії майже всі основні кандидати, на посаду Херсонського міського голови, що є  конкурентами нині діючого мера,  опинилися в центрі всіляких розслідувань, перевірок та інших дій з боку  правоохоронних та податкових органів.
По-перше, проти колишнього голови Херсонської облдержадміністрації Бориса Сіленкова та лідера «Громадського контролю» Сергія Кириченка відкриті карні справи.
По-друге, в  день висування кандидатом на посаду Херсонського міського голови іншого відомого  бізнесмена та лідера громадської організації «За чесну владу» Владлена Гіріна, представники податкової міліції блокували роботу його підприємств та зробили виїмку документів, паралізувавши їхню роботу.
По-третє, державна податкова адміністрація оштрафувала на кілька мільйонів (!) гривень підприємства одного з лідерів політичної партії «Третя сила», від якої балотується на посаду міського голови Андрій Путілов.
ХОО КВУ не проводив аналіз законності дій правоохоронних та податкових органів, але подібні дії під час проведення виборчої кампанії проти кандидатів у депутати та на посаду міського голови фактично можна розцінювати як прояви тиску та залякування конкурентів на місцевих виборах.
Нажаль, від залякування  суб’єктів виборчого процесу справа дійшла до масового зняття їх з реєстрації.
15 жовтня,  Херсонський адміністративний окружний суд за вкрай сумнівними позовами Херсонської обласної та міської виборчих комісій прийняв безпрецедентне рішення і  визнав незаконною реєстрацію кандидатів від обласної та міської організацій Української морської партії та кандидата від цієї партії на посаду міського голови Альони Ротової.
Тривожні факти, зокрема, перешкоджання вільного доступу до виборчої інформації. Так, охорона адміністративної будівлі Херсонського міськвиконкому 16 жовтня цього року не допускала окремих представників ЗМІ та окремих кандидатів до приміщення Херсонської міської виборчої комісії. З цього приводу був складений відповідний Акт  про правопорушення та подана Заява до Суворовського райвідділу міліції.
Викликає занепокоєння рішення Херсонської міської виборчої комісії про те, що виборчі бюлетені будуть друкуватися в приватній друкарні, власником якої є один з активістів Партії регіонів.

Самим заангажованим медіа в області є «Харьковские известия», причому це стосується як газети так і телевізійних новин, які ще й виходять на приватному каналі. Це медіа переважно висвітлює діяльність міської влади, серед яких переважна більшість представників Партії регіонів або дружних до них політичних сил. Результати моніторингу місцевих ЗМІ дають підстави констатувати, що газета «Харьковские известия» за кошти харків‘ян сьогодні фактично стала «бойовою» агітаційною листівкою Партії регіонів та їх представників.

Неймовірно стислі строки кампанії і, відповідно, більшості процедур в рамках виборчого процесу, недостатній рівень матеріально-технічного забезпечення та компетентності призвели до того, що вже на початку своєї діяльності новосформовані ТВК зіткнулися з цілим рядом проблем і допустили ряд порушень, а саме:

Недостатнім матеріально-технічним забезпеченням своєї діяльності (неналежні приміщення, відсутність телефонного зв'язку, Інтернету, офісної техніки, канцелярського приладдя, текстів Законів про вибори, фінансування).

Наприклад:

У багатьох комісіях відсутній текст Закону про вибори! Також багато тики з різних причин до цього часу не отримали фінансування на свою діяльність;

У Роздільнянському районі до цих пір жодна ТВК не зареєстрована, як юридична особа і, як наслідок, не має печатки, рахунки і не отримала фінансування на свою діяльність. Проблема виникла через те, що в районі змінився державний реєстратор та новий реєстратор ще не пройшов всі процедурні моменти вступу на посаду та отримання відповідних повноважень, допусків, кодів доступу і т. д.;

Великомихайлівський селищна комісія розміщена в одній кімнаті (приблизно 2 на 5 метрів), в якій з обладнання є тільки 3 стільці і диванчик. Немає ні канцтоварів, ні техніки, ні доступу в Інтернет, підключений тільки телефон. Протоколи засідань, постанови пишуть від руки, оскільки комп'ютер, принтер і ксерокс в селищній раді теж не працюють.

Не отримали фінансування на свою діяльність і Тікі в Білгород-Дністровському районі, що в свою чергу, призвело до виникнення проблем з виготовленням печаток для сільських ТВК. Голова Білгород-Дністровської районної ТВК А. Бондаренко, замість того щоб знайти законний спосіб вирішення даної проблеми, почала вимагати, за словами ряду голів сільських ТВК, щоб вони виготовляли друку за власні кошти і навіть проводить збір з них грошових коштів у готівковій формі на ці мети.

Красноокнянський селищна територіальна виборча комісія все також, крім самого приміщення та меблів, не має ні офісної техніки, ні окремої телефонної лінії, ні доступу до Інтернету;

Кілійська міська комісія також не отримала фінансування на свою роботу і також не має печатки.

У Котовську приміщення міської ТВК не відповідає встановленим Законом нормам.

ряд ТВК, незважаючи на стислі терміни виборчої кампанії, дозволяють собі «вихідні», що, в тому числі створює перешкоди для суб'єктів виборчого процесу.

У звітний період з «вихідними» працювали Котовська районна ТВК, сільські тики в Білгород-Дністровському районі;

Кілійська ТВК не працювала 25 і 26 вересня, у зв'язку з чим організації політичних партій не могли повідомити її про конференції з висунення кандидатів.

 багато ТВК не дотримуються норму про обов'язковість розміщення матеріалів своїх засідань на своїх інформаційних стендах, про завчасне, за добу, сповіщенні ЗМІ про місце і час своїх засідань (Постанова ЦВК № 350 від 15.09.2010), а також про надання інформації представникам ЗМІ (діє Закон про місцеві вибори):

Так ряд ЗМІ заявляли що міська ТВК не допускала їх кореспондентів у своє приміщення, мотивуючи це відсутністю засідання ТВК в даний момент. В обласній ТВК відсутній інформаційний стенд.

У Красноокнянської райТІК також відсутній інформаційний стенд, при цьому пройшло вже 10! засідань. На зауваження представника КВУ, в комісії повідомили, що всі матеріали розміщені на сайті РДА (активісту КВУ не вдалося знайти на даному сайті ні одного матеріалу ТВК), а важливі рішення друкують у «Красноокнянському віснику» (після перевірки встановлено, що надруковано всього 2 рішення !).

Аналогічна ситуація склалася і в Котовської районної ТВК. На 5 жовтня там було проведено 13 засідань, інформаційного стенду немає. Голова ТВК заявляє, що в ньому немає необхідності, в той же час у місцевих ЗМІ розміщено всього 3 рішення ТВК.

Білгород-Дністровська райТВК систематично не розміщує на інформаційному стенді свої постанови та протокольні рішення, крім того подача інформації про роботу комісії дозується і обмежується главою ТВК А. Бондаренко.

Донецька область.

Домінування парламентських партій у процесі формування територіальних виборчих

Випадки насильства та кримінальних дій щодо суб'єктів виборчого процесу.

За повідомленнями суб'єктів виборчого процесу , громадських спостерігачів та журналістів в Донецькій області зафіксовані наступні випадки застосування у виборчому процесі насильства:

1. Кандидат на посаду Краматорського міського голови від парті «Реформи та порядок» Сергій Ковальчук заявляє про факт його побиття невідомими особами, який відбувся 30.09.2010 р. Кандидат вже написав заяву до органу внутрішніх справ, у якій пов’язав своє побиття з ходом виборчого процесу. Сергій Ковальчук звернув увагу слідчих на те, що причиною нападу можуть бути його конфліктні відносини з головою Краматорської міської виборчої комісії А. П. Несвєтаєвим. Під час виборів Президента України у 2010 р. Сергій Ковальчук був членом виборчої комісії територіального округу № 48, яку очолював А. Нєсвєтаєв. Тоді Ковальчук як член виборчої комісії звертався до прокуратури з вимогою провести розслідування по факту нецільового використання бюджетних коштів ТВК. Незалежні спостерігачі звернулись за коментарем щодо ситуації, що склалася, до голови Краматорської виборчої комісії А. П. Нєсвєтаєва. Він заявив, що не варто пов’язувати заяву кандидата Ковальчука про його побиття з виборчим процесом. Пан Несвітаєв підкреслив, що можливе побиття кандидата відбулось ще до того, як він був офіційно зареєстрований. Також А.П. Несвітаєв заявив, що не хоче коментувати заяву Ковальчука щодо нецільового використання бюджетних коштів, виділених на вибори.

2. 4 жовтня 2010 р. відбувся замах на чинного голову Прилеснянської селищної ради (Слов'янський р-н), члена КПУ Ю.Шевченко. Замах відбувся через декілька днів після висунення його кандидатом на посаду сільського голови від КПУ. Невідомі обстріляли машину кандидата , що було зафіксовано працівниками органів прокуратури. Поза тим, сам кандидата не постраждав. Громадські спостерігачі звернулись за коментарем до обласної організації КПУ. За даними КПУ, перед висуненням Шевченка на посаду селищного голови йому та першому секретарю Слов'янського РК КПУ поступали погрози від невідомих.

3. 9 жовтня 2010 р. відбувся напад на офіс Красноармійської міської організації ПП “Фронт змін”. Факт надходження відповідної заяви від представників “Фронту змін” та проведення слідчих дій підтвердили у Красноарміському міському відділі внутрішніх справ. Лідер “Фронту змін” А.Яценюк здійснив екстрений візит до Донецької області та висловив підтримку однопартійцям.

До розділу  ІІ. НАПЕРЕДОДНІ ДНЯ ГОЛОСУВАННЯ:

Кримінальні дії. У ніч з 27 на 28 жовтня 2010 року на кандидата в депутати до Костопільської районної ради Рівненської області Свинарського Василя Володимировича у власному подвір'ї (провулок Б. Хмельницького, 10) було вчинено спробу підпалу автомобіля марки «Мерседес».

Кримінал. В Херсоні невідомі обстріляли офіс кандидата на посаду міського голови від Союзу лівих сил Владлена ГІРІНА під час його прес-конференції. Як повідомив сам В.ГІРІН, 26 жовтня близько 19.35 під час проведення прес-конференції в офісному приміщенні фірми, яка належить кандидату, невідомі через вікно двічі вистрелили дробом з гладкоствольної вогнепальної зброї.

Закарпатська область

Кримінал. 28 жовтня близько першої години ночі у мікрорайоні Росвигово загорілася автівка Mitsubishi Lancer члена Мукачівської районної ТВК Сікори С. І. від Народної партії. Цієї ночі в Мукачеві горіло авто ще одного члена Мукачівської районної ТВК.


Прес-служба КВУСубота, 24 вересня 2011, 22:27

Теґ

: спостереження


 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Звіти спостерігачів

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 1,3803200721741 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0