Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Марина Ставнійчук: "Найкращий варіант це пропорційна система з відкритими регіональними списками".

Найкращою виборчою системою для України є пропорційна система з відкритими регіональними списками, - вважає член Венеціанської комісії від України та керівник головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації президента України Марина Ставнійчук. Про варіанти внесення змін до виборчого законодавства, недоліки розробленого робочою групою при Мін’юсті законопроекту та необхідність стабілізації виборчого законодавства Ставнійчук розповіла в інтерв’ю сайту «Вибори в Україні».

Є кілька варіантів прийняття нового закону про вибори – це законопроект робочої групи при Мін’юсті або внесення змін до чинного закону – як ви думаєте який з цих варіантів найбільш вірогідний?

Сьогодні час для українського політикуму визначатися,– чи це буде підтримка чинного закону з відповідними змінами та вдосконаленнями, або ж це система, на якій наполягає робоча група очолювана міністром юстиції, з відповідними рекомендаціями IFESта Венеціанської комісіїї, або ж це третій варіант –прийняття закону за пропорційними відкритими регіональними списками. Але наразі важко сказати який із цих варіантів візьме верх. Очевидно, що кожен з них має свої переваги і свої недоліки, але як на мене, найбільш оптимальним з точки зору подальшої роботи та розвитку парламентаризму, і з точки зору структурування партійної системи, і з точки зору партійної системи, і з точки зору позитивного впливу на імідж України є дійсно пропорційна система регіональних відкритих списків. Це дасть можливість зберегти і розвивати внутрішньопартійну демократію та розвивати в цілому партійну систему.

Законопроект мінюсту зараз безперечно в центрі уваги – які, на вашу думку, його основні недоліки і як їх потрібно вирішувати?

Одна із найбільших проблем була пов’язана з тією атмосферою, у якій розроблявся цей закон. Але сьогодні є всі підстави це виправити долучивши політикум і фахове середовище до розробки цього закону і таким чином це питання усунути. Що стосується питань вибору виду виборчої системи, розміру виборчого бар’єру, можливостей порядку формування виборчих комісій, процедури голосування і встановлення контролю  спостерігачів за ходом виборчого процесу, одне із ключових питань – це питання територіальної організації виборів, формування комісій – це ті основні проблеми, які сьогодні потрібно вирішувати і вдосконалювати для того, щоб виборчий процес в майбутньому був легітимний, відкритий і прозорий.

Для вирішення цих проблем є політична воля?

Я думаю, що політична воля є, тому що якщо Україна вибирає європейське майбутнє, вона має демонструвати європейські демократичні підходи формування виборчого законодавства, як одного із видів конституційного законодавтсва. Як би не цікавили і політичні партії, ті які є сьогодні при владі, забезпечення своїх інтересів, є об’єктивні принципи, по яким має розвиватися виборче законодавтсво для забезпечення стабільності і спокою в державі. І для мене зрозуміло, що врешті решт закон буде приведений до виборчих стандартів в Європі і в світі.

Ваша думка з приводу двох ключових змін – системи і барєру.

Про систему я вже сказала, - найкращий варіант це пропорційна система з відкритими регіональними списками. Це найкращий варіант і для влади і для опозиції, і я давно висловлювала таку думку. А от питання бар’єру має обговорюватися політиками, оскільки у його підвищенні є і позитиви і негативи. Позитив полягає в тому, що якщо ми відмовляємося від блоків і залишаємо єдиними суб’єктами партії, то підвищення виборчого бар’єру в принципі мало би стимулювати партії, структурування партійної системи. А от серйозна вада підвищення бар’єру полягає у тому, що є імовірність неврахування значної кількості голосів. І тут треба думати.

Як ви ставитеся до того, що буквально під кожні другі вибори змінюють законодавство?

Приходить час для України стабілізувати виборче законодавство, його систематизувати шляхом кодифікації всього масиву законодавтства і прийняття відповідного виборчого кодексу.


 

Віктор Килимар, "Вибори в Україні"Олеся Олешко, "Вибори в Україні"Понеділок, 10 жовтня 2011, 10:21

Теґи

: законодавство про вибори, виборчі округи, вибори народних депутатів України


 
     


0 коментарів


Зареєструйтеся, щоб мати змогу залишати коментарі


E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Учасники процесу реформування

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 2,5939199924469 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0