Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Девід Енніс: "В Україні люди недооцінюють важливість виборчих питань" (Відео)

Не зважаючи на численні прогнози щодо прийняття закону про вибори народних депутатів 3 листопада, цього не сталося і за рік до виборів правила гри залишаються невідомими. Депутати вирішили опрацювати існуючі законопроекти і, теоретично, вийти на спільний проект, який би включав пропозиції усіх політичних сил у парламенті та рекомендації міжнародних організацій. Розгляд депутатських напрацювань запланований на 17 листопада, тим часом триває робота парламентської робочої групи. Про те, які з висновків міжнародних організацій мають бути включені в проект, про необхідність внесення змін до виборчого законодавства та про індиферентність громадян щодо виборчого законодавства, сайт «Вибори в Україні» говорив з керівником IFESв Україні Девідом Еннісом.

Можете охарактеризувати якою, все таки, була реакція міжнародних організацій на законопроект про вибори, який був розроблений робочою групою і став основою для законопроекту, поданого представниками парламентської більшості? Провладні політики говорять, що міжнародні експерти дали схвальні відгуки, опозиція говорить, що розкритикували. Що насправді відбулося?

Я думаю, в обох підходах є частина правди. Звісно, у проекті Мін’юсту та у тому, що поданий парламентською більшістю, є ряд позитивних речей. Але, у той же час, там є багато суттєвих недоліків.  На мій погляд, і я знаю, що Венеціанська комісія має схожу думку, ці недоліки потрібно терміново виправляти і приводити законопроект у відповідність до міжнародних стандартів.

На вашу думку, які з ваших пропозицій мають шанс бути врахованими?

Ми зробили ряд зауважень – вони всі описані у нашому звіті, який ми розповсюдили і  який є на сайті. Що стосується найбільш серйозних зауважень, то я би сказав, що це проблема з формуванням виборчих округів. Законопроект, поданий представниками парламентської більшості, передбачає вибори і в загальнодержавному окрузі, і в одномандатних округах і досі невідомо, як округи формуватимуться. А це надзвичайно важливе питання. Якщо межі не визначені у чесний і законний спосіб, то виникають питання стосовно легітимності виборів. Законопроект передбачає, що буде інший закон, який регулюватиме територіальну організацію виборів. Цей закон визначає правила формування виборчих округів – він ще не прийнятий, а часу все менше.

Ви були присутні під час парламентських обговорень, коли дискутувалися всі закони, зареєстровані в парламенті. Що ви думаєте про інші законопроекти?

В деталях ми вивчали лише так званий проект більшості, що базується на проекті, розробленим робочою групою при Міністерстві юстиції. З іншими я ознайомився побіжно, тож коментувати в деталях не можу. Що стосується цих законопроектів, то можу сказати, що як мінімум два з них передбачають відкриті регіональні списки. Щодо виборчої системи, як я розумію, йде вивчення цього питання. 

Що ще можна запозичити з інших законопроектів і привнесене до законопроекту про вибори?

Що можна додати – однозначно, чіткі правила по визначенні меж округів. Потім потрібно щось робити з положенням, що дозволяє зняття кандидата з реєстрації після двох попереджень як ЦВК так і дільничними комісіями. Це викликає занепокоєння. Я би хотів бачити більш чіткі правила скасування реєстрації кандидатів – я думаю, що право ОВК скасовувати реєстрацію кандидата посеред виборчої кампанії може створити проблеми.

Що буде робити IFES в Україні протягом наступного року, року виборів?

Мандат IFESзакінчується у квітні 2012 року. Звісно, у нас є всі шанси його продовжити, але я не хочу загадувати наперед. Ну, а щодо того, що відбуватиметься до квітня, то ми продовжуватимемо займатися реформою виборчого законодавства. Навіть якщо закон про вибори народних депутатів буде прийнятий найближчим часом, є ще дуже багато питань у цій галузі, які потрібно вирішувати. Тобто, наша роль – це сприяння створенню результативної дискусії між політиками, аналітиками, експертами, журналістами та урядом. Україні потрібна широка дискусія з приводу виборчих питань.

Про які виборчі питання йдеться? Які ще закони ви розглядаєте і аналізуєте?

Закон про місцеві вибори, - багато хто стверджує, що його треба удосконалювати. Навіть Президент сказав, що ряд законів про вибори мають бути переглянуті. Він зазначив, що хоче бачити виборчий кодекс, тобто, звести всі виборчі закони у єдиний документ. Ми всі знаємо, що закон про вибори до парламенту вже перероблений Закон про місцеві вибори залишається без змін, закон про вибори президента без змін, закон про Центральну виборчу комісію без змін.

Що ви плануєте досягнути протягом цих кількох місяців, до квітня?

Наша мета – поділитися інформацією, надати міжнародні рекомендації для того, щоб сприяти дискусії навколо цих питань. А проводити виборчу реформу – це вже справа самих українців.

Ви щойно сказали, що вашою метою є сприяння встановленню суспільного діалогу з приводу виборчих питань. Ви задоволені тим, як цей діалог відбувається зараз?

Я думаю, у нас триває чудова дискусія, яка, можливо, за інших умов би і не почалася. Щоправда, ми стурбовані тим, що дуже небагато людей в Україні дійсно цікавляться питаннями виборів. Реформування виборчого законодавства є надзвичайно важливим і варто усвідомити, що ці зміни матимуть неабиякий вплив на майбутнє України, на склад майбутнього уряду. Це важливо, але, як показують соціологічні опитування, більшість людей не цікавиться цією темою взагалі. Журналісти не часто звертають на це увагу, навіть політики не завжди розуміють всю важливість цих процесів.

Наскільки це ставлення відрізняється від ставлення людей до виборчих процесів у вашій країні?

У Канаді, звідки я родом, громадськість теж не дуже переймається виборчими процесами. Я думаю люди навіть не задумуються про виборче законодавство – у цьому плані наші країни схожі. Але різниця полягає в тому, що виборча система в Канаді є стабільною вже протягом останніх 150 років. Отже, тут не так важливо, цікавляться люди виборами чи ні, головне, що виборча система працює. В Україні ж люди дійсно недооцінюють важливість виборчих питань і того, як ці зміни відобразяться на їхньому подальшому житті.Олеся Олешко, "Вибори в Україні"Вівторок, 8 листопада 2011, 17:29

Теґи

: інтерв’ю, громадські ініціативи


 
     


0 коментарів


Зареєструйтеся, щоб мати змогу залишати коментарі


E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Учасники процесу реформування

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 2,6257989406586 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0