Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

У Луцьку обговорили виборчу реформу


З ініціативи Громадського консорціуму виборчих ініціатив 17 листопада 2011 року в місті Луцьку відбулось громадське обговорення виборчої реформи в Україні. Громадські експерти, представники політичних партій, депутати місцевих рад, працівники відділів ведення Державного реєстру виборців та журналісти висловили свої думки та пропозиції стосовно майбутнього виборчого законодавства.


На початку заходу Михайло Шелеп, виконавчий директор Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, розповів, що метою подібних обговорень є залучення якнайширшого кола експертів організацій громадянського суспільства та представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства задля вироблення пропозицій законотворцям. Також він презентував присутнім видання «Виборча реформа для всіх і для кожного», де висвітлено основні проблемні моменти виборчої реформи в Україні з огляду на вітчизняні традиції та міжнародний досвід.

Результати загальнонаціонального експертного опитування презентував Андрій Когут, програмний координатор Лабораторії законодавчих ініціатив. В ході даного опитування понад 500 експертів (в тому числі 25 з Волинської області) висловили своє бачення основних положень виборчого законодавства. Також експерт дав характеристику ключовим положенням законопроектів про вибори народних депутатів України, які перебувають на розгляді у парламенті.

Голова Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу Михайло Наход у своїй доповіді проаналізував виборчі системи, які застосовувались в Україні при проведенні парламентських виборів на їх відповідність демократичним критеріям розробки та впровадження. Він науково обґрунтував, що оптимальною для України, з позиції відповідності демократичним критеріям, є пропорційна виборча система з відкритими регіональними списками. Також експерт підмітив те, що в Україні проявляється тенденція за якої політики, що перебувають в опозиції або втрачають владу активно відстоюють запровадження відкритих списків.

Голова Волинської обласної організації Комітету виборців України Юрій Кресак у виступі більше зупинився на проблемі нестабільності виборчих систем, які застосовуються в Україні. Також він вказав на проблему із застосуванням законодавства про вибори, адже навіть добрий закон в українських реаліях втілюється в життя у спотвореному вигляді. Великою проблемою є й пасивність виборців, які готові продати свій голос за певні матеріальні вигоди.

Активну участь у громадському обговоренні також взяли представники парламентських партій, а саме Партії регіонів та ВО «Батьківщина». Представник владної партії, депутат Волинської обласної ради, Андрій Мельник наголосив, що Президент України В.Янукович виступає за проведення реформ, в тому числі за реформу виборчого законодавства. Вивчивши думки громадян країни та врахувавши свій досвід Партія регіонів й вирішила ініціювати запровадження змішаної системи виборів. Як наголосив А.Мельник, ключовим моментом для Партії регіонів є проведення чесних і демократичних виборів.

Натомість керівник обласної організації ВО «Батьківщина», депутат облради Анатолій Грицюк відзначив, що хоч дане обговорення і на часі, але реально експерти та опозиційні політики мало на що можуть вплинути. Адже провладна більшість ігнорує всі ключові пропозиції опозиційних політиків та міжнародних організацій. Також він висловив позицію своєї партії, яка підтримує запровадження відкритих партійних списків. Введення «мажоритарки» А.Грицюк назвав обманом виборців, оскільки така виборча система дозволяє «купувати» виборців. За словами опозиційного політика в законодавстві має бути присутньою норма про імперативний мандат. Також з його слів необхідно підвищити виборчий поріг, що дасть можливість «відсіяти» дрібні партії та залишити у парламенті 4-5 потужних політичних сил, які і відповідатимуть за ситуацію в країні.

Лідер обласної організації ВО «Свобода», депутат обласної ради Анатолій Вітів зауважив, що основна проблема полягає не в зміні виборчої системи, а в тому як буде застосоване виборче законодавство. Водночас політик відзначив, що введення мажоритарної системи виборів є профанацією, оскільки депутат не є сантехніком. Найбільшою проблемою для наступних парламентських виборів він вважає можливість застосування адмінресурсу та нерівні умови для різних партій. В свою чергу представник «Фронту змін», депутат Луцької міськради Олександр Пиза висловив пересторогу щодо того, що використання владою адмінресурсу може привести до фальсифікації результатів виборів на 10-15%.

Участь в обговоренні виборчої реформи взяли і громадські експерти та працівники органів влади. Так, начальник відділу адміністрування Держреєстру виборців апарату Волинської ОДА Віктор Стасюк комплексно проаналізував основні недоліки законопроекту від Партії регіонів. Він висловив стурбованість щодо того, що проект закону не дає відповіді на питання щодо принципів територіальної організації виборів. За його словами виборчі округи повинні формуватись із врахуванням існуючого адміністративно-територіального поділу. Зміни у списках виборців, на думку експерта, не можна дозволяти робити у день голосування, а голосування «на дому» має підтверджуватись відповідним документом.

Інші громадські експерти зупинялися на необхідності збереження права виборчим блокам брати участь у виборах (Й.Надольський), включення у виборче законодавство квот для жінок (О.Ярош), створенні механізму виконання судових рішень (А.Гапонюк), обмеження максимальних розмірів виборчих фондів (В.Ковальчук) та ряду інших важливих питаннях, як от визначення кворуму для прийняття рішень комісією та встановлення рівня захисту для виборчих бюлетенів

Однією із ключових тез, яка неодноразово повторювалась на круглому столі була думка про те, що зміна виборчого законодавства повинна здійснюватись на основі політичного консенсусу та з врахуванням позицій представників громадянського суспільства. Ключові тези та пропозиції, що були озвучені під час заходу будуть надіслані до органів влади для врахування під час розробки та прийняття нових виборчих законів.

Громадський консорціум виборчих ініціатив

П'ятниця, 18 листопада 2011, 4:36

Теґи

: парламентські вибори, вибори народних депутатів України


 
     


0 коментарів


Зареєструйтеся, щоб мати змогу залишати коментарі


E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Новини

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,11030983924866 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0