Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Принципи та гарантії систем вирішення виборчих спорів. Міжнародний досвід.

Який би тип систем вирішення виборчих спорів (EDRS) не було впроваджено, необхідно дотримуватись певних принципів та гарантій, щоб забезпечити проведення вільних, чесних і справедливих виборів. Цих принципів мають дотримуватись не тільки органи, які вирішують виборчі спори (EDRB), в останній інстанції, але також на кожному рівні, починаючи з першої.

Система вирішення виборчих спорів (EDRS) має відповідати як фундаментальним принципам, таким як проведення вільних, чесних і справедливих виборів чи загальне виборче право, так і загальним принципам, що стосуються різних сфер законодавства, як то конституційність, легальність, незалежність судочинства, належне провадження та право на кваліфікований правовий захист. Існують також принципи, специфічні для систем вирішення виборчих спорів, як то принцип безвідкличності, який встановлює, що послідовні етапи виборчого процесу мають бути остаточними Тобто, щойно певний етап завершено,  наприклад, підготовка до виборів після спеціального нормативного строку не може бути оскарження протягом наступного етапу, наприклад, в день виборів або у пост-виборчий період дій чи рішень, вчинених на попередньому етапі. Втім, в деяких  системах вирішення виборчих спорів (EDR systems) можуть бути виключення з цього принципу. Наприклад,  орган моніторингу виборів (EMB) на етапі підготовки до виборів розглядає кандидатури, зареєстровані чи подані на вибори, щоб пересвідчитись, що вони відповідають певним вимогам до парламентаріїв, деякі системи дозволяють, або навіть вимагають, щоб така перевірка була зроблена ще раз до оголошення переможців, і обидва рішення можуть оскаржуватись перед органом вирішення виборчих спорів (EDRB).

 «Гарантіями» є будь-які правові засоби чи інструменти, за допомогою яких цінності, права захищаються або встановлюються правовою системою, гарантується, захищаються, підтримуються.  Гарантії системи вирішення виборчих спорів (EDRS), як структурні, так і процедурні, покликані забезпечити проведення виборів у відповідності до закону, принципів вільності, чесності і справедливості, а також захистити чи відновити порушені виборчі права. В цьому розумінні системи вирішення виборчих спорів (EDRS) складає гарантію дотримання демократії та верховенства закону.

 Основною гарантією елективної системи вирішення виборчих спорів (EDRS) є доступність , що може виправити порушення шляхом скасування, відкликання, модифікації, чи навіть просто визнанням факту порушення. Інші механізми можуть або зупинити, або покарати порушника за допомогою режиму кримінальної чи адміністративної відповідальності (Див. Мал. 2.1).

Часто першою інстанцією для розгляду виборчої скарги є орган моніторингу виборів (EMB), дії якого ― наприклад, відмова зареєструвати кандидата ― оскаржується цим кандидатом або політичною партією. Кілька систем вирішення виборчих спорів (EDRS) надають можливість оскарження перед вищим посадовцем або відділом розгляду скарг органу моніторингу виборів (EMB). Коли вищий посадовець або орган ухвалює рішення,  надається можливість оскарження. Тепер цю скаргу розглядає судовий орган ― загальний суд судової гілки влади, конституційний суд, адміністративний суд або ж виборчий суд ― який, зазвичай, і виносить остаточне рішення. Однак, в деяких випадках відбуваються два послідовних судових оскарження ― наприклад, спочатку у загальному суді, а потім у конституційному. Але більш розповсюдженою є практика, коли механізм оскарження включає перший етап на рівні вищого органу прийняття рішення органу моніторингу виборів (EMB) та другий на рівні судового органу.

Подібним чином, у випадку результатів виборів, у різних системах вирішення виборчих спорів (EDRS) розповсюджена практика, коли, у випадку порушення на виборчій дільниці в день голосування, постраждалі політичні партії або кандидати можуть оскаржити офіційний результат, встановлений на виборчій дільниці, перед органом моніторингу виборів (EMB) на вищому рівні. Зазвичай цей орган наділений повноваженнями усувати порушення. Коли встановлено офіційні результати виборів, декілька систем вирішення виборчих спорів (EDRS) надають право незадоволеним політичним партіям чи кандидатам оскаржити результат у суді (загальному, конституційному, адміністративному чи виборчому). В деяких випадках стадія судового розгляду включає спочатку оскарження у загальному або виборчому суді, а потім у конституційному суді, який виносить остаточне рішення.

Для систем вирішення виборчих спорів (EDRS) характерно передбачати кілька типів спорів та кілька механізмів вирішення цих спорів ― орган моніторингу виборів (EMB), один чи більше судових органів, та, інколи, законодавчий орган. Хоча системи вирішення виборчих спорів (EDRS) зазвичай забезпечують різні типи механізмів, всі вони мають дотримуватись принципів і гарантій систем вирішення виборчих спорів (EDRS), щоб забезпечити, аби всі виборчі дії, процедури та рішення узгоджувались із принципами конституційності та легальності.

 При визначенні принципів і гарантій систем вирішення виборчих спорів (EDRS), метою є встановлення параметрів, що відповідають міжнародним зобов'язанням та стандартам, «хорошим практикам» та «мінімальним умовам», необхідним для того, щоб оцінити систему вирішення виборчих спорів як таку, що відповідає принципам, характерним для конституційної демократії при верховенстві права. Треба відзначити, що визначення таких принципів і гарантій не має на меті виключення інших експериментів або практик, оскільки метою є проведення виборів вільних, чесних і справедливих, у точній відповідності до закону. Зобов'язання і стандарти постійно розвиваються, як в теорії, так і на практиці.

Очікується, що громадяни, кандидати, політичні партії, ЗМІ, органи влади та всі, хто залучений у виборчі процеси, будуть добровільно дотримуватись виборчого закону, за власним бажанням. Втім, система вирішення виборчих спорів (EDRS) потрібна для того, щоб забезпечити дотримання всіх положень виборчого закону та розібратись у тих випадках, коли закон порушено. Система вирішення виборчих спорів (EDRS) є  необхідною формою підтримки забезпечення відповідності виборчих дій, процедур та рішень.

Серед засобів, спрямованих на забезпечення законного вирішення виборчих спорів, є як структурні, так і процедурні гарантії. Структурні гарантії ― це ті правові інструменти, що забезпечують автономність, незалежність та неупередженість органів вирішення виборчих спорів  (наприклад, процедура обрання і призначення їх членів). Процедурні гарантії ― це ті правові інструменти, що сприяють забезпеченню того, щоб механізми винесення на розгляд вирішення виборчих спорів мали атрибути, які пропагують виборчу справедливість та роблять систему вирішення виборчих спорів (EDRS) ефективною та (наприклад, гарантуючи ефективний і включений доступ до виборчої судової системи).

Виборча справедливість: Міжнародний посібник IDEA, 2010

П'ятниця, 18 листопада 2011, 22:08

Теґи

: відповідальність, вибори


 
     


0 коментарів


Зареєструйтеся, щоб мати змогу залишати коментарі


E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Аналітика

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,98901700973511 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0