Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

О. Черненко: В Україні кожні вибори проводилися за новим законом, і нинішній - теж одноразовий


Минулого тижня Верховна Рада ухвалила закон про вибори народних депутатів. Хоча більшість принципових для опозиції норм не були враховані, закон ухвалили рекордною кількістю голосів - 366. Про передумови такого компромісу розповів голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

- Як Ви поясните такий небачений консенсус влади і опозиції?

- Опозиція проголосувала за цей закон, тому що політична доцільність виявилася вищою за принципову позицію. Великі партії, ухваливши його, практично перекрили кисень новим партійним утворенням, яким проблематично подолати п`ятивідсотковий бар`єр. Соціологія показує, що такий відсоток долають лише три політичні сили: Партія регіонів, БЮТ і Фронт змін, який має більше семи відсотків підтримки. Теоретично реальний шанс потрапити до парламенту, якщо гарно проведуть виборчу кампанію, мають ще кілька партій - КПУ, УДАР і "Свобода". Для всіх інших партій - це геть непідйомна висота. Навіть якщо порахувати сумарний рейтинг цих трьох партій - вони охоплять максимум 50 % виборців. Решта 50% голосів через високий бар`єр відсіються, отже не будуть враховані.

Опозиція проголосувала, тому що закон поставив заслони для найпримітивніших фальсифікацій. Мається на увазі неможливість зняття кандидатів з реєстрації за надуманими причинами, голосування вдома лише з довідкою від лікаря, захист бюлетенів, передбачення п'яти днів для оскарження у судах, а також інші речі, що стосуються надання копії протоколів.

Ці заслони роблять фальсифікації складнішими, але це не значить, що їх не буде взагалі. Який би закон не приймався, коли буде політична воля на фальсифікації - жоден закон їх не зупинить.

- Чи є у законі міни уповільненої дії?

- Закон дозволяє одночасно балотуватися кандидату в депутати як у списку політпартії, так і в мажоритарному окрузі, при тому, що відповідна норма у тодішньому законі була скасована ще у 1998 році Конституційним Судом як така, що суперечила Конституції. Якщо згодом цієї норми не виправлять, то буде можливість оскаржити її у КСУ.

- Чи зможе Партія регіонів, узявши на озброєння цей закон, отримати більшість у парламенті?

- Навіть якщо голосів за партійними списками більше наберуть БЮТ і Фронт змін, ніж Партія регіонів, є інша половина парламенту, яка обирається за мажоритарними округами.

На етапі виборчої кампанії Партія регіонів, використовуючи гроші, адмінресурс, намагатиметься провести більше своїх кандидатів по мажоритарних округах. Навіть коли переможуть популярні самовисуванці і потраплять до парламенту, з ними вестиметься робота щодо залучення до коаліції. Як правило, це будуть люди небідні, у яких є певний бізнес, а значить вразливі.

Зараз важко точно спрогнозувати, але очевидно, що за змішаною системою, за п`ятивідсотковим бар`єром Партія регіонів планує отримати принаймні просту більшість у парламенті - 226 голосів. Очевидно, вони не проти конституційної більшості, але зважаючи на певне падіння рейтингу Партії регіонів і те, що не всі мажоритарники будуть лояльні, я думаю, що 300 голосів зібрати буде проблематично, я б сказав, навіть нереально.

Гадаю, провладна більшість у парламенті буде, але дуже нестійка, тому що мажоритарники завжди тримають ніс за вітром, і тільки-но десь почнуться проблеми, зразу побіжать з цієї більшості, і влада захитається. Такі прецеденти вже були.

- Це одноразовий закон?

- Однозначно. Хто що не казав би, як показує практика, тільки один закон реалізувався на двох виборах - у 2006 і 2007 роках і лише тому, що останні вибори були достроковими і ухвалити новий закон просто не встигли. У нас усі президентські і парламентські вибори постійно проводилися за новим законом, і цей не буде винятком.

Якщо на наступних виборах політичні розклади поміняються, то зрозуміло, що під них знову писатимуть закон. І в цьому велика проблема. Комітет виборців боротиметься за ухвалення Виборчого кодексу, який би заборонив змінювати виборчі закони хоча б протягом 10 років. Проект Виборчого кодексу є, він пройшов оцінку Венеціанської комісії і зареєстрований у парламенті. Залишилося внести його на розгляд Верховної Ради і проголосувати. Думаю, швидко він прийнятий не буде, але хоча б до наступних виборів ми це зробимо.

- Говорять, що цей закон не убезпечить від купівлі мажоритарних округів. Чи відомі розцінки?

- Насправді немає якихось універсальних прайсів. Є виборчі округи, у якомусь із них більше виборців, у якомусь менше. Є популярні кандидати, які можуть пройти навіть без грошей, і є кандидати, яких ніхто ніколи не бачив, не знає. Вони приїжджатимуть на округ і починатимуть бізнес-проект. Загалом на агітацію, приховану рекламу у ЗМІ, рекламні ролики мажоритарники витрачатимуть на округах від 1 до 5 мільйонів доларів. Все залежатиме від популярності кандидата і рівня життя в окрузі. Для партій, які мають шанс потрапити до Ради, повноцінна кампанія коштуватиме від 50 до 100 мільйонів доларів. Загалом парламентські вибори обійдуться українцям у середньому в мільярд гривень. Це не така вже й велика сума для організації нормального виборчого процесу.

УКРІНФОРМ

Середа, 23 листопада 2011, 14:14

Теґи

: виборча реформа, змішана система, вибори народних депутатів України


 
     


0 коментарів


Зареєструйтеся, щоб мати змогу залишати коментарі


E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Новини

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,17285013198853 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: open(/var/tmp//sess_3olsj8224h5mkt1n572mh72pp7, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0