Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Олександр Черненко про підсумки роботи сайту «Вибори в Україні»


Голова Комітету виборців України підводить підсумки першої фази роботи сайту «Вибори в Україні» та аналізує останні зміни до виборчого законодавства.

«Вибори в Україні»

Підведіть, будь ласка, підсумки першої фази роботи сайту. Чи вдалося сайту стати майданчиком для громадського обговорення?

Коли ми запускали цей проект, ми думали, що дискусія буде проходити більше в експертній площині. Але в ході його виконання ми побачили, що і новини і коментарі в форумах, тобто громадське обговорення співпало з обговоренням закону про вибори народних депутатів. У нас на сайті було і обговорення, і аналітичні матеріали, і коментарі експертів та законодавців, і висновки міжнародних інституцій. Я можу сказати, що ми мали активну дискусію про практичне застосування тих чи інших норм. Сайт отримав ту відвідуваність, на яку ми навіть і не сподівалися – 9000 оригінальних відвідувачів, хоча ми не ставили за мету бути новинним ресурсом, ми ставили за мету започаткувати актуальну громадську дискусію. Вона була успішною, було багато посилань на наш сайт. Громадяни і в Україні і за її межами знали, що на цьому сайті є все, що стосується реформи виборчого законодавства, не треба було ходити шукати по пошуковиках. Всі заяви міжнародних організацій – Венеціанської комісії чи IFES, - відразу публікувалися на сайті раніше ніж у інших виданнях. Сайт добре подавав анонси, анонсувалися як парламентські слухання, так і експертні засідання, засідання робочої групи, прес-конференції політиків, аналітиків з приводу виборчого законодавства. Тобто це був майданчик, зайшовши на який, можна було зрозуміти, що відбувається з виборчим законодавством.

Що далі буде відбуватися з цим майданчиком? Закон про вибори прийняли і закінчилися обговорення?

Ми не створювали цей майданчик під закон про вибори, це так співпало в часі. Ми створювали її як для дискусії реформи виборчого законодавства, не лише закону про вибори народних депутатів. На ній зібрано, як на мене, безпрецедентну бібліотеку документів, коментарів і аналітичних і публіцистичних статей і ця бібліотека і ховати це все було б злочином, тому ми залишаємо цей сайт, будемо наповнювати його новинами. Наша позиція така – виборча реформа в Україні тільки починається. Ми пройшли одну фазу з цим законом, і навіть його автори кажуть, що закон одноразовий і нам треба прагнути до кодексу тому поки в Україні не викристалізувалося нове якісне виборче законодавство, я думаю, ці дискусії будуть актуальними. Тож ми будемо працбювати в цьому дусі.

Підведемо підсумки року – Україна має нові правила для виборів народних депутатів. Наскільки вони відповідають нинішній ситуації?

 Багато вже про це було сказано – у процедурному плані закон коректний. Тобто найбільш небезпечні речі, заховані можливості прямих фальсифікацій прибрані, - це добре. Але коли нам це подається як велике досягнення, то давайте не забувати, що у попередньому законі, по якому обиралися два останні парламенти, у процедурному плані нічим не гірший. Ми рік дискутували, били списи, ламали горщики, відсилали проект до Венеціанської комісії, щоб через рік оголосити великою перемогою те, що у нас і так вже є. Якщо ж ми говоримо про політичний план – виборча система, бар’єр – то я вважаю, що був розворот назад, оскільки були поєднані всі недоліки пропорційної та мажоритарної системи, і це все пропонують як велику перемогу і великий прогрес, то це не дуже правильно. За цей рік було випущено дуже багато енергії даремно. Звісно, в ході дискусій з’являлися цікаві ідеї, позитивом є те, що виборча реформа вийшла за межі вузької фахової дискусії. Всі ці процеси, пов’язані з реформуванням законодавства, висвітлювалися в новинах – тепер більше людей знають, що таке відкриті списки, вся ця інформація була на слуху. Ми і наші партнери обговорювали ці питання під час громадських дискусій, говорили про це в ефірах, і громадська думка була сформована в позитивний бік. Це означає, що наші подальші дії потраплятимуть у більш благодатний грунт.

Права спостерігачів, на яких ви так на полягали, адекватно відображені у законі?

Спостерігачі від вітчизняних неурядових організацій прирівняні у правах до спостерігачів від кандидатів і партій і є субєктами виборчого процесу. У цьому плані все нормально, єдине – це спостерігачі позбавлені можливості писати скарги.  Тобто фактично вони є статистами – вони бачать порушення, можуть про них заявляти, фіксувати, але не можуть оскаржувати. Це так, як і було раніше, тобто тут є до чого прагнути.

Що це нове законодавство означає у політичному плані?

Це означає що все таки ті негативні корупційні моменти закритих списків пропорційної системи і корупційні схеми мажоритарних виборів залишаються. Але попри все мажоритарна складова при всіх її недоліках може підняти з низів певні нові обличчя, нові ідеї. В цьому є один невеликий плюс, але є сумніви, що це вдасться зробити за нинішньої політичної системи, провести якесь оновлення парламенту. Може відсотків на 30% він поновиться, якщо говорити про персоналії, але щодо якості, то вона не буде набагато кращою. Можливо мажоритарники будуть вести більш менш незалежну політику, але на них теж зможуть за певних обставин надавити.

Хто пройде в наступний парламент?

Соціологія настільки швидко міняється, що якщо раніше ми говорили про три партії, то останні дані дають непоганий старт комуністам, дають у межах похибки партії Удар Віталія Кличка, але до виборів ще є час. Тобто зараз ми говоримо про максимум 6 партій, які спроможуться подолати цей 5-відсотковий бар’єр, а це означає, що партійна система в Україні розвивається. Але парламент буде цікавий.

Чи зміниться парламентська більшість?

Я політолог, а не астролог. В Україні все так швидко міняється, будемо дивитися як проходитиме кампанія. От недавній приклад в Росії дуже цікавий – ми бачимо, що там відбувається при всіх адмінресурсах. Тобто загадувати важко. Але одне можна сказати, що більшість, оскільки в нас є мажоритарна складова, вже не є такою сталою і стабільною. Якщо більшість буде 230-240 голосів, то це буде хитка більшість. 

Віктор Килимар, "Вибори в Україні"Олеся Олешко, "Вибори в Україні"Вівторок, 13 грудня 2011, 14:45

Теґ

: вибори народних депутатів України


 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Учасники процесу реформування

Важливо

Відео коментар

«Порушення виборчих прав та способи їх захисту»Вівторок, 9 жовтня 2012, 0:57

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 2,6262049674988 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0