Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Забезпечувати чесні вибори має Держава, а Партії - чесно їх проводити

Нещодавно Об'єднана  опозиція  «Батьківщина» прийняла та опублікувала Декларацію про забезпечення чесних і прозорих парламентських виборів у 2012 році. У цій Декларації Об'єднана опозиція   проголосила свої принципи ведення парламентської виборчої кампанії, які  тільки трьома пунктами із 17 стосуються теми чесних виьорів.

Відносно проведення саме Об'єднаною опозицією  чесних виборів тільки в одному пункті  декларується  «Не застосовувати технології прямого підкупу виборців, не впливати на їхній вибір грошима та іншими матеріальними цінностями».  Щодо застосування технології прямого підкупу виборців, то в практиці проведення виборчих компаній вона  і так не застосовується (технологію «каруселі» ми тут не розглядаємо). Тоб-то не прийнято, щоб кандидати давали гроші та цінності з умовою голосувати за них. Завжди це робиться опосередковано  - з нагоди свят, організованих публічних заходів, в рамках благодійної діяльності та інше.   Обіцянкам  Об'єднаної опозиції не впливати на вибір людей грошима та іншими матеріальними цінностями важко повірити. Для цього всім кандидатам від Об'єднаної опозиції  треба повністю припинити благодійну діяльність з моменту проголошення виборчої кампанії. Проте, наприклад, в Київській області Голова Київської обласної організації «Батьківщина» Костянтин Бондарєв тільки розгорнув на окрузі, де він планує балотуватися, благодійну акцію "Дивись на світ по-новому". В Київській області більше 6 500 людей з поганим зором вже безкоштовно отримали окуляри. Впевнений, що ця акція буде тривати і після початку виборчої кампанії. Також активно займається благодійністю інший обласний лідер Об'єднаної опозиції – голова Київської обласної організації партії «Фронту змін» Володимир Полотчанінов.

Тепер що стосується забезпечення чесних і прозорих парламентських виборів.  По великому рахунку ніяка партія не може брати на себе цю місію, тим паче, якщо вона в опозиції. Чесні та прозорі вибори мають бути гарантовані та захищені державою і реалізовані через державні установи – МВС, прокуратуру, суди. Як опозиційна партія, яка не має своїх представників в цих структурах і владних повноважень може забезпечити чесні вибори?  Тому такий пункт декларації як «Забезпечити чесний підрахунок голосів і відповідність офіційних результатів виборів реальному волевиявленню громадян України. Забезпечити режим найбільшого сприяння роботі міжнародних та вітчизняних спостерігачів» не в компетенції Об'єднаної опозиції.

 Інша річ протидіяти фальсифікаціям. Тому такі пункти декларації як «Активно взаємодіяти з громадянським суспільством з метою забезпечення проведення чесних і прозорих виборів, всіляко сприяючи проведенню громадського спостереження за ходом виборів та підрахунком голосів, проведенню екзіт-полів» та «Протидіяти незаконному втручанню силових структур в перебіг кампанії, їхнього політичного тиску на партії-учасниці виборів та кандидатів у мажоритарних округах, втручання в діяльність ЗМІ, домагатися від влади гарантій повної свободи зборів під час політичних заходів» дуже слушні і реальні в реалізації.  

Перший пункт особливо привабливий для Комітету виборців, який із задоволенням би попрацював з Об'єднаною опозицією і навчив би їхніх спостерігачів як треба реально протидіяти як фальсифікаціям так і  застосуванню адмінресурсу. Проте, перші контакти з лідерами місцевих осередків партій, які входять до Об'єднаної опозиції дають зрозуміти, що вони «самі з вусами».

Другий пункт дає надію на взаємодопомогу та підтримку інших партій, які вже сьогодні потерпають від адмінресурсу. Яскравий приклад застосування адмінресурсу в Київській області проти Партії «Удар» чиниться у виборчому окрузі №98,  де представникам партії відмовляють в розміщенні публікацій в муніципальних виданнях та зовнішній рекламі. Зокрема місті Яготин, починаючи з 8 березня 2012 року партія отримує відмову газети місцевої влади  «Яготинські вісті» у розміщенні своїх публікацій. З великими труднощами вдалося зобов'язати редакцію газети прийняти замовлення та кошти для публікації привітання на день медиків. Однак, тексти привітань від лідера партії «УДАР» Віталія Кличка та Народного депутата України 4 скликання Кирила Поліщука медикам Яготинщини в 49 номері «Яготинських вістей» від 15 червня 2012 року так і не розмістили, а гроші не повернули. Проте в кожному номері публікуються матеріали Героя України пана Мостіпана на 1 сторінці, тому що він входить до депутатської фракції «Партії регіонів» Київської обласної ради. Також чиниться тиск на колектив редакції газети «Яготинські вісті», які мають велике бажання об’єктивно висвітлювати події з життя Яготинщини. В Борисполі відповідне комунальне підприємство 3 місяці розглядало заявку партії  «Удар» на розміщення політичної реклами на біг-бордах поки не віддала все в оренду приватній фірмі «Баракуда», яка повідомила, що місць немає. 

Тому на мою думку для реалізації ідеї підтримки інших партій - субєктів виборчого процесу, які потерпають від адмінресурсу, треба створювати відповідний спільний штаб, який буде збирати інформацію по всій Україні, формувати  статистику, і робити оцінку наскільки  такі явища поширені в Україні і наскільки вони впливають на результати виборів. Тільки після цього з чисельними конкретними фактами та відповідним аналізом можна звертатися до  гаранта конституції та чесних виборів Президента України або до міжнародних інституцій.


Київське обласне відділення КВУ,

Юрій Бут

Понеділок, 2 липня 2012, 17:45

 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Новини

Важливо

Відео коментар

«Виборчі списки: алгоритми перевірки і уточнення» Вівторок, 9 жовтня 2012, 1:18

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 0,17711901664734 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0