Про проектМапа сайту 

ВИБОРИ в Україні 


RSS
Анонси подійНовиниАналітикаЗаконодавствоМіжнародні документиЗвіти спостерігачівУчасники процесу реформуванняВідео вебінарівФорум

Вибір без вибору


Будь-які, навіть самі «мікроскопічні» вибори напередодні великої передвиборчої кампанії, завжди служать свого роду каталізатором, за яким можна робити прогнози щодо ефективних прийомів, рівня явки виборців, основних порушень та інших особливостей виборчого процесу. На основі проміжних виборів в Ленінському районі зробимо і ми деякі прогнози.

Грошима допоможуть

Як відзначали деякі партійні функціонери, перемога на проміжних виборах до Верховної ради АРК на 39 окрузі для «регіонів» стало справою честі, тому п'ятдесят вісім відсотків голосів за главу Ленінської райдержадміністрації Валерія Степанова, якщо чесно, варто розділити між ним, депутатським десантом, який активно працював останнім часом в районі та бюджетними дотаціями, які потекли перед виборами чи малою рікою.

Тому, напередодні парламентських перегонів слід очікувати не меншою активізації посадових осіб усіх мастей і рівнів, обвальних десантів і вилазок представників депутатського корпусу і, що найголовніше, давно обіцяну Криму субвенцію, яка, швидше за все прийде в середині-кінці серпня - щоб її освоєння не встигло забутися виборцями.
На тлі «стерильності» електорального поля, яка спостерігалася на виборах в Ленінському районі і яка прогнозується політологами на восьми з десяти кримських мажоритарних округів на майбутніх парламентських виборах, у виборця, як показує практика, спрацьовує прагматичний механізм: «Він принаймні уже робить, а інших я взагалі не знаю».

Волевиявленню - плановий показник

Ще одним секретом успіху, на думку кримських політологів, стала рекордно висока явка виборців, що склала майже сорок відсотків від загальної кількості виборців. При відносній відсутності альтернативи і відповідно до загальносвітової тенденції зниження інтересу у людей до виборів, такі показники дійсно є майже астрономічними.
Глава асоціації політологів Олександр Форманчук відзначив, що в даній ситуації, скоріш за все такий показник вдалося напрацювати в результаті добре організованій системі підвезення виборців до дільниць. А отже, цьому питанню необхідно всім партіям приділяти увагу і напередодні парламентської кампанії.
Однак, в Кримському відділенні Комітету виборців України додали, що високий відсоток бажаючих проявити свій громадянський обов'язок обумовлений не тільки і не стільки підвозом, скільки активною роботою сільських голів, у яких стояли конкретні планові показники щодо явки виборців. Цей прийом не спрацював би в місті, де керівники не мають такого впливу на населення, як в селах.
Підтвердженням цієї думки знайшлося в результатах голосування по Керчі, де в цей же день проходили проміжні вибори депутата міської ради. Кількість бажаючих висловити свою громадянську позицію не перевищила, за даними голови Кримського виборчкому Михайла Малишева, навіть тринадцяти відсотків.

Хто на новенького?

Якщо ж говорити не про тенденції загалом, а про конкретну розстановку сил за три тижні до старту виборчої кампанії до українського парламенту, то спираючись на ситуацію, що була на 39 виборчому окрузі, можна виділити деякі сили, які реально готові взяти участь у передвиборній боротьбі.
Друге місце за результатами підрахунку голосів посів представник об'єднаної опозиції Андрій Мержев, що набрав сімнадцять відсотків. Причому, основну кількість голосів йому дали мешканці села Чистопілля, інтереси якого він представляє як депутат райради.
Такий високий відсоток в Асоціації кримських політологів не вважають показовим - керівник об'єднання зазначив, що «рейтинг опозиції в Криму не проглядається вище чотирьох відсотків, а електоральна аномалія буде знівельована за рахунок інших регіонів автономії».
Найбільш «популярними» за твердженнями експертів, після партії влади в Криму стануть комуністи, які зможуть набрати в цілому близько 8-10 відсотків. Як їм це вдасться, якщо на деяких дільницях у Ленінському районі, який традиційно вважався «червоним», за кандидата від КПУ не було віддано жодного голосу - питання вкрай цікаве.
Участь у проміжних виборах представника від партії «Союз» якось перенести на майбутні парламентські вибори складно - в масштабах країни партія не “розкручена” і не здатна на подолання навіть тривідсоткового бар'єру. Зате цікавим і показовим став той факт, що в Ленінському районі «союзівці» отримали підтримку від партії ветеранів Афганістану.
Останні, до речі, за словами кримського депутата Єфіма Фікса, п'яні, в камуфляжі і з нагородами на півгруді, вчиняли дебош на одній з виборчих ділянок, де Фікс був присутній в якості спостерігача. Звичайно, це зовсім не означає, що на парламентських виборах цій політсилі уготована саме така доля, однак питанню підбору кадрів, «новачкам» явно варто приділяти більше уваги.
До слова, серед «юніорів» політичної боротьби, на 39 окрузі проявили себе, нехай і не найбільш ординарним чином, лише «афганці». Не входить Ленінський район, цілком ймовірно, в «країну мрії» Наталії Королевської, не хочуть там «управляти країною» і боротися з чиновниками прихильники Медведчука, не відправили нікого в нокаут послідовники Віталія Кличка і його партії «Удар».
Власне, і по всьому Криму діяльність політичних новоутворень сьогодні, на жаль, обмежується віртуальним присутністю на щитах зовнішньої реклами, а не конкретними діями, за якими кожен виборець зміг би легко визначити ступінь реальності, послідовності і корисності тієї чи іншої політичної сили. А тому сьогодні реалії складаються так, що питання встає не про те, за кого зробити вибір, а про те, чи є такий вибір взагалі.


Андрій Дронов, Сімферополь

Вівторок, 10 липня 2012, 12:57

 
     

E-mail редакції: editor@cvu.kiev.ua
Webmaster: punosound@gmail.com

Аналітика

Важливо

Відео коментар

«Виборчі списки: алгоритми перевірки і уточнення» Вівторок, 9 жовтня 2012, 1:18

Список теґів

Авторизація

 
   Забули пароль?
    Реєстрація

Сторінку оброблено за 1,0183868408203 секунди

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України
Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0